Hlavní navigace

Export do Ruska se vzpamatovává

18. 3. 2019

Sdílet

 Autor: © elen31 - Fotolia.com
České republice se v posledních měsících daří obchodovat hlavně v Uljanovské oblasti v Tatarstánu. Podle agentury CzechTrade je v Rusku aktuálně zájem o tuzemskou leteckou a zemědělskou techniku i strojírenství.

Silný propad exportu do Ruska nastal v roce 2014 a způsobily jej zejména sankce zavedené Evropskou unií kvůli ruské anexi Krymu. Pro řadu podniků to byla nepříjemná situace, v některých případech měla spolupráce ještě kořeny v době RVHP. Je ovšem třeba říci, že k poklesu exportu přispěly nejen sankce, ale také generační obměna managementu, který byl nositelem obchodních vztahů, i minulé poklesy směnné hodnoty rublu. Největší dopad mělo omezení obchodu východním směrem pro dodavatele samostatných inženýringových celků; export do vyspělých západních zemí má totiž podobu především formou subdodávek.

 

Nyní se situace poněkud vzpamatovává a podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl vývoz do Ruska meziročně o 11,9 procenta (kalkulováno v eurech). Vývoz českých firem do této oblasti aktivně podporuje i vládní agentura CzechTrade a pro letošek plánuje řadu významných akcí, které mohou vývozcům pomoci.

 

„Do centra pozornosti českých exportérů se stále častěji dostávají také vzdálenější ruské regiony. Místa jako Ural, Sibiř či ruský Dálný východ disponují ohromným průmyslovým potenciálem, nutně však potřebují modernizaci a rekonstrukci výroby, aby dokázala udržet krok se stále silnější zahraniční konkurencí. Právě zde mají české technologie nepochybně šanci,“ řekl o příležitostech pro české firmy Petr Slowik, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Jekatěrinburgu.

 

Právě na Uralu se nachází jeden z největších průmyslových komplexů v Rusku. Těží se zde nerostné suroviny a průmyslu dominují zejména metalurgie, strojírenství, chemie a petrochemie, papírenský průmysl a zpracování dřeva. Na Sibiři a Dálném východě je rovněž velký počet průmyslových měst, které mají pro Rusko strategický význam.

 

Možnosti hlubší kooperace jsou podle odborníků z agentury CzechTrade i v oblasti letecké výroby. O letadla české provenience L410 i o připravovaný letoun L610 je zájem nejen na ruském trhu. Čeští výrobci letecké techniky se budou tradičně prezentovat na veletrhu Maks 2019, který se bude konat na přelomu srpna a září v Moskvě. „Rádi bychom poskytli nabídku účasti na tomto prestižním veletrhu i menším firmám, například výrobcům malé letecké techniky, jako jsou i tzv. ultralighty. Vidíme zde pro české podniky obrovský potenciál. Koneckonců, české letectví je známé po celém světě a nás těší prezentovat kvalitní českou techniku,“ uvedl Štěpán Jílek z moskevské pobočky agentury CzechTrade. Dalším perspektivním oborem může být problematika utilizace komunálního odpadu a s ní spojená ekologie. Zahraniční kancelář v Moskvě plánuje organizaci společné účasti českých firem na podzimním veletrhu WASMA 2019, který je úzce zaměřen právě na oblast ekologie životního prostředí, zužitkování odpadu a čištění odpadních vod.

cyber23

 

Letos by se měl také uskutečnit druhý ročník Festivalu České republiky v Moskvě, který by měl podpořit povědomí o našem kulturním, turistickém, sportovním a především průmyslovém bohatství. Loňský ročník navštívilo 32 tisíc návštěvníků a v letošním roce se očekává ještě vyšší účast. Agentura CzechTrade má v plánu v průběhu festivalu představit a prezentovat firmy zabývající se výrobou sportovního zboží a produktů pro volný čas, především z oblasti cyklistiky.

Byl pro vás článek přínosný?