Hlavní navigace

Exportní strategie ČR 2012 – 2020: podpora vývozu mimo EU

7. 2. 2012

Sdílet

Počítá se s podporou diverzifikace exportu ČR s důrazem na dvanáct prioritních zemí: Brazílie, Čína, Indie, Irák, Kazachstán, Mexiko, Rusko, Srbsko, Turecko, Ukrajina, USA, Vietnam.

Svaz průmyslu a dopravy ČR považuje Exportní strategii České republiky 2012 – 2020 za dokument, který by mohl přispět k podpoře vývozu našich firem na trhy mimo Evropskou unii. Strategii prezentoval včera, 6. února předseda vlády Petr Nečas a ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Svůj názor na ni vyjádřil také přítomný prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. „Ve složitých situacích si firmy musí poradit samy. Vláda a státní instituce však mohou pomoci podnikatelům nastavením efektivní proexportní politiky zastřešené kvalitní strategií,“ uvedl Hanák. Na přípravě dokumentu, který je součástí Strategie konkurenceschopnosti ČR, se podílely zaměstnavatelské a podnikatelské organizace.

 

Mělo by dojít k navýšení pojistných fondů EGAP

Podstatné nyní bude zavedení Exportní strategie do praxe. Počítá totiž s podporou diverzifikace exportu ČR a její součástí je akcent na 12 prioritních zemí (Brazílie, Čína, Indie, Irák, Kazachstán, Mexiko, Rusko, Srbsko, Turecko, Ukrajina, USA, Vietnam) a na 28 zemí zájmu ČR. Mělo by dojít k navýšení pojistných fondů EGAP o jednu miliardu korun a 660 milionů korun na podporu činnosti ČEB a k dalším opatřením. Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR plánuje rozšířit síť obchodních misí na sedmdesát. Nyní má vládní agentura na podporu exportu CzechTrade 37 zahraničních kanceláří. Jednotná síť zastoupení by však měla zahrnovat i kanceláře agentury CzechInvest. Valná část obchodních misí (celkem 28) by působila v prioritních zemích, jejich počet by se zvýšil o dvanáct oproti současnému stavu.

 

Neshody mezi MPO a MZV?

Exportéři poukazují však na přetrvávající neshody mezi MPO a MZV. „Věřím, že předseda vlády zvládne nastavit spolupráci MPO a MZV tak, aby ruku v ruce výrazně podpořily náš export, na kterém stojí naše ekonomika,“ uvedl Jaroslav Hanák. Podle něho by se také naši politici měli více soustředit na otevírání dveří našemu byznysu v zahraničí tak, jak je to běžné v takových zemích jako je Německo či Francie.

 

top100

Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR