Hlavní navigace

Factoringu se daří, obrat stoupnul o 32 procent

26. 4. 2011

Sdílet

Kumulovaný obrat pohledávek postoupených factoringovým společnostem za první čtvrtletí letošního roku vzrostl v porovnání s předchozím rokem téměř o 32 procent. Výsledek naznačuje, že by se objemy ještě letos mohly vrátit na úroveň před krizí.

Společnosti sdružené v Asociaci factoringových společností České republiky dosáhly celkového obratu 29,4 milionu korun. Exportní factoring se na tomto výsledku podílel více jak čtvrtinově. „Ukazuje se, že význam této služby postupně roste. Ještě v roce 2009 činil její podíl pouze 18 procent,“ vysvětlil o nedávném zeleném čtvrtku generální ředitel ČSOB Factoring Tomáš Morávek. Právě ČSOB Factoring této části trhu dominuje.

Přes nepochybné oživení na trhu s úvěrovým pojištěním zůstává podíl bezregresního factoringu (factoringová společnost přebírá rizika nezaplacení pohledávky odběratelem) na úrovni zhruba 27 procent. „To ale současně znamená, že objem transakcí tohoto typu absolutně vzrostl a v podstatě kopíruje celkový vývoj factoringového trhu,“ doplňuje Tomáš Morávek z ČSOB Factoring.

Na konci tohoto období měly factoringové společnosti zapojeno do financování svých klientů, odhadem několika tisíc převážně malých a středních firem, téměř 18 miliard Kč. Factoring tak prokazuje svou schopnost dodat řešení jak v těžkých dobách, tak v těžkých situacích.

Cloud22

 

 Foto: © flipfine - Fotolia.com