Hlavní navigace

Finanční manažeři pod tlakem – včera, dnes a zítra

1. 2. 2010

Sdílet

První, kdo systematicky vedl účetní knihy a položil základy podvojnému účetnictví, byl františkánský mnich a matematik Luca Pacioli v letech 1492 až 1494 a stalo se tak v Itálii.

V našich končinách se počátky účetnictví datují do 2. poloviny 18. století a jeho rozvoj souvisí s rozvojem hospodářského života, měnícími se ekonomickými podmínkami, nutností zjišťovat průběžně míru zhodnocení vloženého kapitálu a finanční situaci.

V průzkumu "What's next for the CFO?" společnosti Ernst &Young z roku 2008 oslovených 251 předních manažerů z celého světa, působících ve firmách s minimálním obratem jedné miliardy dolarů, sdělilo, že manažeři zastávající funkci finančního ředitele stále častěji narážejí na úskalí, která tato funkce přináší. Celých 97 procent z nich se domnívá, že se v současnosti od finančního ředitele očekává mnohonásobně více než v minulosti, podle 88 procent pak pro výkon této funkce nestačí jen dobrá znalost ekonomické matematiky. Finanční ředitelé se tak podle společnosti Ernst & Young ocitli na rozcestí. Průzkum pochopitelně zjišťoval i to, z jakých důvodů náročnost výkonu této funkce tak vzrostla. Logickou odpovědí je nárůst legislativy a ostatních předpisů, které firmy musí dodržovat, což potvrdilo 43 procent dotázaných respondentů. 38 procent vidí jako jeden z hlavních důvodů rostoucí nároky ze strany vedení společností.