Hlavní navigace

Finanční ředitelé v post-PC světě

7. 10. 2011

Sdílet

 Autor: © peshkova - Fotolia.com
Rozšiřovat nabídku produktů pro ty finanční manažery, kteří potřebují zůstat mobilní, to je oč tu běží!

Nedávné zprávy o společnosti Hewlett-Packard, která se chystá zbavit se své PC divize jako vedlejšího produktu, je jasným znamením, že vstupujeme do nové éry výpočetní techniky.

Nikdo samozřejmě nepředpovídá zánik tradičních PC, ale jejich dominance jednoznačně slábne. Zvýšený tržní podíl počítačů Apple (i já nyní vlastním notebook MacBook Pro a iMac), smartphony a tablety signalizují skutečný začátek éry, v níž hardware nebude primárním faktorem v informačních technologiích.

Tento krok směrem k tzv. „Post-PC“ době produkuje pozitivní změny v oblasti finančních aplikací. Po mnoho let vládly PC programy na tomto trhu s železnou pěstí. QuickBooks byl, a de facto je, v USA účetním standardem, zatímco Business Plan Pro je hlavním softwarem pro předpovědi a plánování obchodu.

 

A propos silné účetní kontroly...

Vzestup virtuální pracovní síly a náklady na „citrixovské“ platformy otevírají dveře pro softwary na účetnictví a plánování, založené na bázi prohlížečů. Dvě silné webové alternativy k QuickBooks jsou WorkingPoint a Xero. Obě aplikace poskytují silné účetní kontroly, včetně možnosti řízení zásob, a to vše v prostředí prohlížeče. Já osobně doporučuji svým klientům Xero, kvůli jeho síle v oblasti mobilních komunikací a vynikající vestavěné funkci pro fakturace. Nicméně, oba programy jsou dobré alternativy k QuickBooks.

Software pro webové business plánování má ale stále určité mezery ve srovnání s aplikacemi jako je Business Plan Pro a PlanGuru. Ale mnoho firem je stále používá. Já sám jsem vyzkoušel iPlanner.net a LivePlan.

 

Chceme ještě větší mobilitu

Uživatelské rozhraní iPlanneru je poněkud obtížné pochopit napoprvé, ale program umožňuje vytvářet business plány a předpovědi všech třech hlavních účetních závěrek. iPlanner.net také umožňuje zobrazit prognózy na měsíc, čtvrtletí nebo roční výsledky pro budoucí roky. LivePlan pochází od Palo Alto Software, tedy od tvůrců Business Planu Pro. Opravdu se mi líbí uživatelské rozhraní LivePlanu a možnost formátování organizací v business plánech. Prognózy prodejů LivePlan je umí také a snadno je dovede vypočítat na základě provozních výsledků jako je stanovení cen a prodaných kusů. LivePlan v současné době nemá schopnost prognózy rozvahy a výkazy cash flow, ale myslím, že tato funkce bude brzy implementována v rámci budoucích aktualizací s ohledem na vlastnosti Business Plan Pro.

Zaměření se na nová rozhraní a rychlý přístup k informacím zajistí účetním a finančním aplikacím ještě větší mobilitu. Konkurence mezi lídry, jako je Intuit a Palo Alto Software a nové společnosti, které přijdou, budou jen vytvářet lepší aplikace, které nám pomohou naši práci dělat lépe – odkudkoli.

 

Z partnerského amerického CFO Worldu přeložila stálá spolupracovnice redakce Sandra Šubertová

ICTZ24

 

 Ilustrační foto: © peshkova - Fotolia.com

Byl pro vás článek přínosný?