Hlavní navigace

Finanční sektor čelil změnám zákonů ve střední a východní Evropě nejčastěji

27. 11. 2014

Sdílet

 Autor: © iNNOCENt - Fotolia.com
Na šesti trzích střední a východní Evropy (CEE) bylo v období od 1. srpna 2013 do 1. srpna 2014 schváleno 891 zákonných norem. 386 z nich mělo přímý vliv na podnikání. Nejvíce zákonů se týkalo finančního sektoru (24 %) a sektoru služeb (14 %). Vyplývá to ze společnosti Grayling.

Zpráva se zabývala legislativou v šesti zemích regionu CEE – v Česku, Bulharsku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a na Slovensku. Nejvíce norem a zákonů schválila legislativa v Rumunsku (257), následovalo jej Polsko (178) a Maďarsko (153).

 

Čechy krásné, Čechy mé...

Česká republika byla ve sledovaném období ve schvalování zákonů a novel nejméně aktivní (94), zejména kvůli povolebnímu vyjednávání. Situace se však změnila počátkem letošního roku, kdy frekvence schvalovaných norem výrazně narostla. Nejčastěji se normy schvalované v období mezi srpnem 2013 a 2014 týkaly všeobecného podnikatelského prostředí a regulace finančních trhů. Naopak legislativně nejméně bylo zatíženo odvětví průmyslu.

„Oproti jiným státům střední a východní Evropy měla Česká republika nejnižší míru legislativní aktivity poslanců. Pouze 5 % předpisů inicioval poslanec či skupina poslanců, v drtivé většině byla předkladatelem vláda. Naopak v Bulharsku a Maďarsku této výsady využili členové zákonodárných sborů u přibližně každého čtvrtého předpisu,“ řekla Monika Matyáštíková, Head of PA agentury Grayling v České republice.