Hlavní navigace

Finančníci ze středovýchodní Evropy cítí pokles podnikatelské důvěry, naděje žije

11. 2. 2014

Sdílet

 Autor: © silent_47 - Fotolia.com
Relativní pesimismus je v rozporu se zlepšujícími se základními ukazateli. Ačkoli se obchodní příležitosti zvýšily pouze málo, poptávka a cashflow se zlepšily výrazně, což vyvolalo výrazný nárůst investic. To ovšem nemusí vydržet, neboť respondenti v regionu hlásí obtížnější přístup k růstovému kapitálu, čímž se narušil převážně pozitivní dvouletý trend.

Finanční profesionálové ve střední a východní Evropě na sklonku roku 2013 hlásili ztrátu důvěry ve vyhlídky svých organizací, přesto si však dokázali uchovat naději v to, že ekonomika ožívá. Z posledního průzkumu ekonomických podmínek profesních organizací ACCA a IMA vyplývá, že v České republice, na Slovensku a v Maďarsku 39 procent respondentů uvedlo ztrátu důvěry, což je o čtyři procentní body více než v předchozím čtvrtletí (Q3/2013). 19 procent naopak uvedlo nárůst důvěry, což znamená pokles o čtyři procentní body v tomto ukazateli.

 

Čímže se narušil pozitivní dvouletý trend?

Jedna čtvrtina profesionálů ze střední a východní Evropy byla toho názoru, že se ekonomické podmínky zlepšují nebo záhy zlepší, což představuje malý nárůst ve výši jednoho procentního bodu oproti předchozímu čtvrtletí. Pesimistů se v tomto regionálním vzorku našlo 54 procent, tedy stejně mnoho jako ve třetím čtvrtletí 2013. 

Kateřina Benešová, ředitelka ACCA pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko, k tomu uvedla: „Tento relativní pesimismus je v rozporu se zlepšujícími se základními ukazateli. Ačkoli se obchodní příležitosti zvýšily pouze málo, poptávka a cashflow se zlepšily výrazně, což vyvolalo výrazný nárůst investic. To ovšem nemusí vydržet, neboť respondenti v regionu hlásí obtížnější přístup k růstovému kapitálu, čímž se narušil převážně pozitivní dvouletý trend.“

 

Globální situace 

Výsledky z globálního průzkumu ekonomických podmínek, který běží již pátým rokem, se od výsledků střední Evropy liší. Na globální úrovni měli totiž finanční profesionálové ve čtvrtém čtvrtletí více důvěry v sílu ekonomického oživení než kdykoli v posledních pěti letech. 55 procent respondentů se domnívá, že se podmínky buď zlepšují, nebo se záhy zlepší, což představuje nárůst o dva procentní body oproti třetímu čtvrtletí roku 2013. Pouze 42 procent jich mělo pocit, že hospodářské podmínky se zhoršují. Počet pesimistů tedy oproti předchozímu čtvrtletí klesl o jeden procentní bod. 

Co se jednotlivých organizací týče, v posledním čtvrtletí roku 2013 globální index důvěry mírně poklesl. Zhruba 30 procent respondentů hlásilo nárůst důvěry v ekonomickou prosperitu vlastních organizací, oproti 28 procentům z předchozího čtvrtletí. 35 procent naopak uvedlo ztrátu důvěry, což oproti předchozímu čtvrtletí představuje nárůst o tři procentní body. Přesto se stále jedná o druhý největší meziroční nárůst důvěry od roku 2010. 

„Je nasnadě, že dvacáté vydání zprávy GECS vykazuje nejvýraznější vnímání oživení finančními profesionály z celého světa za posledních pět let. I varovné zprávy před nevyrovnaným růstem a rizikem nestability jsou na hony vzdálené katastrofálním výsledkům z počátku roku 2009. A když se podíváme na první vydání výsledků průzkumu, je rozhodně co oslavovat,“ uzavírá Kateřina Benešová.

 

Celou zprávu GECS za čtvrté čtvrtletí roku 2013 si lze přečíst zde  

 

 

 

top100