Hlavní navigace

Finančníci ze středovýchodní Evropy cítí pokles podnikatelské důvěry, naděje žije

11. 2. 2014

Sdílet

 Autor: © silent_47 - Fotolia.com
Relativní pesimismus je v rozporu se zlepšujícími se základními ukazateli. Ačkoli se obchodní příležitosti zvýšily pouze málo, poptávka a cashflow se zlepšily výrazně, což vyvolalo výrazný nárůst investic. To ovšem nemusí vydržet, neboť respondenti v regionu hlásí obtížnější přístup k růstovému kapitálu, čímž se narušil převážně pozitivní dvouletý trend.

Finanční profesionálové ve střední a východní Evropě na sklonku roku 2013 hlásili ztrátu důvěry ve vyhlídky svých organizací, přesto si však dokázali uchovat naději v to, že ekonomika ožívá. Z posledního průzkumu ekonomických podmínek profesních organizací ACCA a IMA vyplývá, že v České republice, na Slovensku a v Maďarsku 39 procent respondentů uvedlo ztrátu důvěry, což je o čtyři procentní body více než v předchozím čtvrtletí (Q3/2013). 19 procent naopak uvedlo nárůst důvěry, což znamená pokles o čtyři procentní body v tomto ukazateli.

 

Čímže se narušil pozitivní dvouletý trend?

Jedna čtvrtina profesionálů ze střední a východní Evropy byla toho názoru, že se ekonomické podmínky zlepšují nebo záhy zlepší, což představuje malý nárůst ve výši jednoho procentního bodu oproti předchozímu čtvrtletí. Pesimistů se v tomto regionálním vzorku našlo 54 procent, tedy stejně mnoho jako ve třetím čtvrtletí 2013. 

Kateřina Benešová, ředitelka ACCA pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko, k tomu uvedla: „Tento relativní pesimismus je v rozporu se zlepšujícími se základními ukazateli. Ačkoli se obchodní příležitosti zvýšily pouze málo, poptávka a cashflow se zlepšily výrazně, což vyvolalo výrazný nárůst investic. To ovšem nemusí vydržet, neboť respondenti v regionu hlásí obtížnější přístup k růstovému kapitálu, čímž se narušil převážně pozitivní dvouletý trend.“

 

Globální situace 

Výsledky z globálního průzkumu ekonomických podmínek, který běží již pátým rokem, se od výsledků střední Evropy liší. Na globální úrovni měli totiž finanční profesionálové ve čtvrtém čtvrtletí více důvěry v sílu ekonomického oživení než kdykoli v posledních pěti letech. 55 procent respondentů se domnívá, že se podmínky buď zlepšují, nebo se záhy zlepší, což představuje nárůst o dva procentní body oproti třetímu čtvrtletí roku 2013. Pouze 42 procent jich mělo pocit, že hospodářské podmínky se zhoršují. Počet pesimistů tedy oproti předchozímu čtvrtletí klesl o jeden procentní bod. 

Co se jednotlivých organizací týče, v posledním čtvrtletí roku 2013 globální index důvěry mírně poklesl. Zhruba 30 procent respondentů hlásilo nárůst důvěry v ekonomickou prosperitu vlastních organizací, oproti 28 procentům z předchozího čtvrtletí. 35 procent naopak uvedlo ztrátu důvěry, což oproti předchozímu čtvrtletí představuje nárůst o tři procentní body. Přesto se stále jedná o druhý největší meziroční nárůst důvěry od roku 2010. 

„Je nasnadě, že dvacáté vydání zprávy GECS vykazuje nejvýraznější vnímání oživení finančními profesionály z celého světa za posledních pět let. I varovné zprávy před nevyrovnaným růstem a rizikem nestability jsou na hony vzdálené katastrofálním výsledkům z počátku roku 2009. A když se podíváme na první vydání výsledků průzkumu, je rozhodně co oslavovat,“ uzavírá Kateřina Benešová.

 

Celou zprávu GECS za čtvrté čtvrtletí roku 2013 si lze přečíst zde  

 

 

 

CS24

 

 

Byl pro vás článek přínosný?