Hlavní navigace

Firmy budou dále propouštět, chybí jim ale technici a kvalifikovaní dělníci

10. 5. 2013

Sdílet

 Autor: © designsoliman - Fotolia.com
Nezaměstnanost v ČR pole údajů Úřadu práce ČR poklesla k 30 dubnu meziměsíčně o 22 540 osob a její míra dosáhla 7,7 procenta. Oproti loňskému dubnu přibylo však 67 906 nezaměstnaných a celkově je tak nyní bez práce přes 565 tisíc lidí.

Situace na trhu práce není příliš optimistická a nelze v tuto chvíli hovořit o obratu k lepšímu. Podle dubnového šetření Svazu průmyslu a dopravy ČR a České národní banky mezi členskými firmami, mohlo by letos dojít k poklesu počtu pracovníků celkově o 0,67 procenta. V průmyslu je zaměstnáno zhruba 35 procent všech pracujících osob v ČR ze současných přibližně 4.918 milionu osob. Situace není dobrá zejména ve stavebnictví, kde došlo meziročně k poklesu výroby o více jak pětinu a kde by mohli práci ztratit další lidé.

 

Zlaté české ručičky vymřely

V letošním roce se počítá s kulminací míry nezaměstnanosti koncem roku, k jejímu zvýšení by mohli na podzim přispět absolventi středních a vysokých škol. Oproti letošku by se v roce 2014 měla situace na trhu práce postupně stabilizovat, průmyslové firmy již v průměru neplánují propouštění. 

Firmy poukazují na výraznou disproporci na trhu práce. Za jeden z nejzávažnějších problémů omezujících jejich podnikání považují nedostatek technicky vzdělaných pracovníků, vysokoškoláků, středoškoláků, učňů. Tento názor potvrdila diskusní setkání vedení Svazu průmyslu a dopravy ČR v čele s jeho prezidentem Jaroslavem Hanákem v devíti krajích s hejtmany a řediteli místních firem, stejně jako i dotazníková šetření v krajích. Uskutečnila se od ledna do března 2013.  Informace najdete na webové stránce www.spcr.cz v rubrice ankety a média.

 

 

Byl pro vás článek přínosný?