Hlavní navigace

Firmy nesplácejí své pohledávky, situace se blíží nástupu krize v roce 2008

19. 6. 2013

Sdílet

V letošním roce je situace kritická zejména v důsledku dlouhé zimy především ve stavebnictví a návazných oborech.

Společnost Atradius, působící v oblasti pojišťování úvěrů a vymáhání, varuje, že objem počtu nahlášených nesplacených pohledávek se v posledním kvartálu roku 2012 a prvním kvartálu letošního roku nebezpečně blížil období nástupu krize v roce 2008.

 

Soláry nám byl čert dlužen...

V letošním roce je situace kritická zejména v důsledku dlouhé zimy především ve stavebnictví a návazných oborech. „Složitou situaci vidíme i v těžkém průmyslu a strojírenství, kde mají významný vliv na situaci firem vedle stagnujících exportní poptávky i příspěvky na obnovitelné zdroje energií, které výrazně zhoršují tržní postavení řady českých firem v EU,“ říká Markéta Stržínková, ředitelka společnosti Atradius pro střední a východní Evropu. Nejvíce nesplacených pohledávek vykazují malé a střední podniky.

 

Voda vzala, ale může i dát

Do budoucna nelze očekávat žádné výrazné zlepšení, ačkoliv určitou vzpruhu mohou paradoxně přinést aktuální povodně. „Ve všem neštěstí, které povodně způsobily, lze vidět určitou naději pro stavebnictví,“ vysvětluje Stržínková a dodává: „Stát uvolní peníze na obnovu škod, což přinese zakázky právě stavebním společnostem. Ty by mohly oboru dodat tolik potřebný pozitivní impuls.“

 

 

 

 

soutez_casestudy

 

 

Byl pro vás článek přínosný?