Hlavní navigace

Firmy se obávají vývoje globální ekonomiky a ruší či odsouvají vstup na burzu

19. 7. 2012

Sdílet

 Autor: © Victoria - Fotolia.com
Firmy po celém světě odložily či zrušily v uplynulých třech měsících své plánované primární emise (IPO) v objemu více než 8 miliard eur.

Důvodem výše zmíněného postupu byly rostoucí obavy z vývoje globální ekonomiky, a zejména pak Číny a také pokračující dluhová krize eurozóny. Nervozita na kapitálových trzích způsobila jejich největší rozkolísanost od listopadu 2011. Jak ukázal tradiční průzkum poradenské sítě PwC European IPO Watch, důsledkem pak byl dramatický propad počtu nových IPO ve druhém čtvrtletí po celkem nadějném prvním kvartálu. 

Ve druhém čtvrtletí 2012 se na evropských burzách uskutečnilo 47 primárních emisí v hodnotě pouhých 721 milionů eur. Proti stejnému období předchozího roku, kdy proběhlo 134 IPO za 18,4 miliardy eur, to představuje propad v počtu o 65 % a v hodnotě o 96 %.

 

Dokud se neobnoví důvěra investorů...

„Slabý trh IPO odráží nejen náročné podmínky na trhu, ale také počet společností, které odkládají své plány vstupu na burzu o 6 až 12 měsíců. Připomíná mi to složitou situaci, která na trhu panovala v druhém pololetí loňského roku. Letošní druhý půlrok bude zřejmě vypadat obdobně, dokud se neobnoví důvěra investorů a nezlepší nálada na trhu,“ říká Petr Podlipný, odborník na kapitálové trhy ze společnosti PwC Česká republika. 

Největší evropskou primární emisí bylo ve druhém čtvrtletí IPO italského výrobce kašmírových svetrů Brunello Cucinelli na Borsa Italiana v hodnotě pouhých 158 milionů eur. Následoval poskytovatel zdravotní péče z Abu Dhabi, společnost NMC Healthcare, jejíž IPO na londýnském hlavním trhu vyneslo 142 milionů eur.

 

Už i v Hongkongu...

I na trhy v Asii, zejména v Hongkongu, dolehla vlna několika velkých IPO, které byly odloženy (Graff Diamonds, China Nonferrous Metal Mining a China Yongda Automobile Services). V Číně se první polovině roku 2012 uskutečnilo celkem 117 IPO v hodnotě 10,5 miliardy eur, což představuje pokles o 49 % v počtu a 74 % v hodnotě oproti stejnému období loňského roku (229 IPO, 40,2 miliardy eur). Pokud jde o zbytek Asie, burza v Malajsii si v červnu připsala druhé největší letošní IPO na světě (po Facebooku). Postaral se o něj producent palmového oleje Felda. IPO vyneslo celkem 2,4 miliardy eur. 

Trhy IPO v USA zaznamenaly ve druhém čtvrtletí silný nástup, který díky aktivitě v prvních dvou měsících přinesl 27 primárních emisí. V květnu ale aktivita kvůli domácím i globálním makroekonomickým problémům opadla. Celkový výtěžek amerických IPO za druhý kvartál činil 16,5 miliardy dolarů. To je o 66 % více než ve srovnatelném období v roce 2011 a jedná se o třetí nejaktivnější čtvrtletní od roku 2007. Letošnímu výsledku však výrazně pomohlo 12,5 miliardy eur z primární emise Facebooku. 

„Emitenti budou potřebovat pevné nervy, aby zůstali realističtí při ocenění svých emisí a zároveň připraveni na chvíli, kdy se situace globální ekonomiky zlepší. Po zbytek roku však nebude snadné najít impuls, který by mohl přispět k většímu oživení dříve než koncem roku. Letní měsíce bývají tradičně slabé, a letos ještě více, neboť ve finančním centru Londýna lze očekávat útlum kvůli olympiádě,“ dodává Petr Podlipný.

 

 

Zdroj: PwC

 

Foto: © Victoria - Fotolia.com

Cloud22