Hlavní navigace

Firmy si loni dlužily po splatnosti průměrně takřka 10 tisíc Kč. Počet dluhů se zvýšil, platební morálka je vepsí

15. 1. 2014

Sdílet

 Autor: © Rob Byron - Fotolia.com
Průměrná pohledávka po termínu splatnosti mezi firmami měla v loňském roce hodnotu 9975 Kč.

Výše uvedené vyplývá z údajů inkasní agentury B4B Inkasso, která patří mezi tři největší v ČR. Průměrná hodnota pohledávky vychází z 27 tisíc případů, které agentura řešila. To je o 9 tisíc případů víc než v roce 2012. Do statistiky zařadila jen pohledávky v segmentu B2B do výše 200 tisíc Kč. Oproti roku 2012 se průměrná výše pohledávky snížila o 1011 Kč. 

 

Že by líp už bylo?

Platební morálka není mezi firmami v ČR stále příliš dobrá. Ačkoliv průměrná výše dluhu po splatnosti klesla, agentura B4B Inkasso registrovala znatelný nárůst případů. „V roce 2012 jsme řešili asi 18 tisíc případů pohledávek mezi firmami do částky 200 tis. Kč. V loňském roce to bylo 27 tisíc. Svůj vliv má úspěšná obchodní strategie naší firmy, ale také vzrůstající počet případů od stávajících klientů. Proto lze toto číslo chápat jako potvrzení nepříjemného trendu, že počet dluhů po splatnosti mezi firmami roste,“ řekl jednatel společnosti B4B Inkasso Miroslav Rozbroj.

 

Nevěřte slibům dlužníkovým...

CS24

Do agendy inkasní agentury míří obvykle pohledávky, jejichž splatnost vypršela minimálně před měsícem. Firmy s předáním dluhu inkasní agentuře často váhají, protože mají strach, aby tím nepoškodily svůj vztah s dlužníkem. Ten je totiž stále klientem. „Strach o poškození dobrého jména předáním dluhu inkasní agentuře je zbytečný. Pokud agentura dodržuje legislativu a etický kodex Asociace inkasních agentur, nic takového nehrozí. Bohužel se naopak často stává, že firma dlouho věří slibům svého dlužníka, že peníze přijdou a vzájemná obchodní spolupráce bude pokračovat. Bývá to ale opačně, firma nemá peníze ani klienta,“ dodal Miroslav Rozbroj.

 

Byl pro vás článek přínosný?