Hlavní navigace

Globální finanční krize je u konce. Čeká nás planetární hospodářská megaparty

14. 2. 2014

Sdílet

 Autor: © zuzazuz - Fotolia.com
Světově nejdůležitější index akciového trhu S&P 500 prolomil loni v březnu třináctiletý medvědí trh a nyní je tomu již rok, kdy si drží rostoucí trend.

Globální finanční krize je nyní v podstatě u konce a víceletý hospodářský rozmach právě začíná. Tímto závěrem podtrhl své vystoupení na slavnostním galavečeru CFA Society Forecasting Dinner 2014 jeho hlavní řečník, přední světový ekonom Anatole Kaletsky. Slavnostního večera pořádaném CFA Society Czech Republic se včera v Praze zúčastnilo více než 200 představitelů významných finančních a bankovních institucí působících v České republice. Letošní již dvanáctý ročník se v Kongresovém centru ČNB tradičně uskutečnil pod záštitou guvernéra České národní banky Miroslava Singera.

 

Konec mědvědího tance

Anatole Kaletsky, který působí mimo jiné jako ekonomický komentátor agentury Reuters a deníku New York Times, ve své prezentaci uvedl: „Cyklické podmínky vedené silným ekonomickým oživením v Japonsku, USA a Velké Británii se ve většině světa jasně zlepšují. Věřím, že se Evropa nyní stabilizovala a že exogenní šok z Číny nebo jiných rozvíjejících se trhů je nepravděpodobný.“ Podle jeho názoru je však ještě důležitější skutečnost, že se rovnováha sil ve světové ekonomice přesouvá a dosavadní nevýhody, jako jsou snižování zadluženosti a demografie, začínají být postupně převažovány pozitivními hybnými silami dlouhodobého růstu. Kaletsky k tomu dodává: „Jedním ze signálů tohoto posunu je fakt, že světově nejdůležitější index akciového trhu – S&P 500 – prolomil loni v březnu třináctiletý ´medvědí trh´ a nyní je tomu již rok, kdy si drží rostoucí trend.“

 

Singerova obhajoba

„V listopadu 2013 použila Česká národní banka devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a vyslovila závazek v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 CZK/EUR,“ uvedl ve svém vystoupení na CFA Forecasting Dinner 2014 guvernér ČNB Miroslav Singer. Ve svém projevu zaměřeném na zhodnocení intervencí z loňského roku mimo jiné řekl: „Nejnovější únorová prognóza potvrdila, že udržování kurzu poblíž této hladiny přinejmenším do začátku roku 2015 zajišťuje uvolnění měnových podmínek v potřebném rozsahu. Oslabení kurzu koruny významně přispělo k odvrácení hrozby deflace, urychlí návrat inflace do cíle, k němuž dojde koncem roku 2014, a podpoří oživení ekonomiky a trhu práce.“

 

Korupce už s námi zůstane navždy

I letošní ročník předznamenal průzkum, který každoročně provádí společnost Donath Business & Media ve spolupráci s poradenskou společností Herzmann. Cílem průzkumu tentokrát bylo zmapovat názory ekonomických a finančních odborníků na aktuální témata české ekonomiky a očekávání spojená s nově vzniklou koaliční vládou. „Odborná veřejnost, jak provedený průzkum ukázal, sdílí s guvernérem ČNB Miroslavem Singerem opatrný optimismus pro rok 2014. V delším horizontu však vidí budoucnost spíše skepticky – čeká zvyšování daní, které ekonomice neprospěje, a nevěří v přijetí účinných protikorupčních opatření,” shrnul závěry průzkumu Jan Herzmann.

 

 

CS24

 

 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku