Hlavní navigace

Hranicím už odzvonilo: v česko-polském pohraničí zefektivnili kontakty firem a lidí

25. 4. 2012

Sdílet

 Autor: © Kalim - Fotolia.com
Hospodářská komora ČR zrealizovala v rámci Operačního programu „Přeshraniční spolupráce Česká republika – Polská republika 2007 až 2013” projekt „Vytvoření sítě kontaktních center česko-polské hospodářské spolupráce“.

Hospodářská komora ČR zrealizovala v rámci Operačního programu „Přeshraniční spolupráce Česká republika – Polská republika 2007 až 2013” projekt „Vytvoření sítě kontaktních center česko-polské hospodářské spolupráce“. 

Spolupráci navázaly krajské hospodářské komory Královéhradeckého kraje a Moravskoslezského kraje, okresní hospodářské komory v Jablonci nad Nisou a Jeseníku a polské subjekty: Krkonošská agentura pro regionální rozvoj, Kladská průmyslová a obchodní komora a Sudetská průmyslová a obchodní komora ve Świdnici

 

Sedm kontaktních míst pomůže podnikatelům

Jedná se o doposud nejširší česko – polskou spolupráci, která probíhá podél celých vzájemných hranic obou zemí. Bylo zřízeno celkem sedm kontaktních míst, čtyři na českém a tři na polském území, které měly a do budoucna mají za úkol zprostředkovávat obchodní kontakty, poptávky a nabídky podnikatelů a jejich evidenci, pomáhají s orientací v legislativě obou zemí, organizují odborné semináře, workshopy, konference a veletrhy. Velmi důležitá je pro fungování center podpora velvyslanectví, konzulátů a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

„Projekt je úspěšný také proto, že Hospodářská komora ČR jako nejvýznamnější podnikatelská organizace v naší zemi dlouhodobě spolupracuje s polskými partnery, zejména s Polskou obchodní komorou, a to i v rámci Evropské komorové sítě Eurochambres, nebo Visegrádské čtyřky,“ uvedl Petr Kužel, prezident Hospodářské komory ČR (HKČR).

Projekt trval od 1. května 2009, skončí 30. dubna 2012. Za tři roky bylo v rámci projektu uspořádáno více než 120 akcí, jichž se zúčastnilo více než 3 800 klientů. Celkové náklady činily 1 milion eur, z toho 85 % hradil Brusel, 5 % Česká republika a 10 % HK ČR. 

 

Polsko je klíčový obchodní partner naší země

Polská strana si projekt pochvaluje a přeje si pokračování. „Včera ráno mi to telefonicky potvrdil prezident Polské obchodní komory,“ uvádí Petr Kužel a dodává: „Podpora malého a středního podnikání je to, co hýbe Evropskou unií. Projekt je důkazem, že vzájemné hranice dnes v Evropě představují spíše administrativní čáru, než skutečnou hranici v obchodních a jiných vztazích. Polsko je klíčový obchodní partner naší země a potenciál pro posilování spolupráce je obrovský,“ oceňuje podporu společných česko-polských aktivit prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel.

Vytvoření kontaktních center chválí i Petr Mužíček, ředitel OHK Jablonec na Nisou: „ Máme zajištěnou servisní síť v celém příhraničí.“ Díky této síti se podařilo vzájemně propojit firmy na obou stranách hranic, buď přímou spoluprací, což dokládá například zřízení mezinárodních autobusových linek provozovaných dopravními firmami z Náchoda a Klodzka, nebo zajištěním zaměstnanců. Sezónní práci našly díky projektu polské pokojské v Krkonoších nebo čalouníci a řidiči v Náchodě.

 

Posléze dojde i na Rakousy a Sasko

Jednou z posledních akcí bylo uspořádání Výstavy regionálních produktů a suvenýrů, které se uskutečnilo koncem března v Jablonci nad Nisou. Oskar Mužíček, ředitel Okresní hospodářské komory v Jablonci nad Nisou o výstavě prohlašuje, že je pro výrobce a prodejce regionálních produktů a suvenýrů z české i polské strany hranice jedinečnou příležitostí jak ukázat kvalitu svých výrobků. 

Přeshraniční spolupráce mezi jednotlivými zeměmi dobře funguje, v rámci tohoto projektu došlo ale k doposud nejširšímu propojení. Podobné rozšíření je plánováno i ve spolupráci mezi naší republikou a Rakouskem či Saskem. Obchodní výměnu podporuje MPČR, MZV ČR a agentura Czech Trade.

 

CS24

Foto: © Kalim - Fotolia.com

 

Byl pro vás článek přínosný?