Hlavní navigace

IBM kupuje IRIS Analytics, posílí tak nástroje na odhalování bankovních podvodů

9. 2. 2016

Sdílet

Pokročilé strojové učení pomáhá klientům připravit se a účinně reagovat na sofistikované útoky okamžitě, v reálném čase. Zatím jen 16 % bank dokáže odhalit pokus o podvod už ve chvíli, kdy je prováděn.

IBM oznámila akvizici společnosti IRIS Analytics, soukromé firmy specializující se na analytické nástroje, které pomáhají v reálném čase bojovat proti finančním podvodům.

 

V nedávném průzkumu IBM Institute of Business Value uvedlo jen 16 % dotázaných bank, že dokáží odhalit pokus o podvod už ve chvíli, kdy je prováděn. Odhaduje se, že trvá přes čtyři týdny, než se zjistí a potvrdí nové typy ohrožení a následně přijmou potřebná opatření. Existující techniky odhalování podvodů jsou vázány na specializované „black box“ modely, které není snadné adaptovat. Platební sektor se rozvíjí s využitím čím dál rychlejších, alternativních a mobilních transakcí, více se uplatňují čipové technologie a PIN kódy. Odpovídajícím způsobem se ovšem zdokonalují i technologie a organizovanost podvodníků.

 

IRIS nabízí analýzu těchto podvodných praktik v reálném čase, přičemž využívá strojového učení k rychlému vytváření modelů proti podvodům. Současně podporuje vznik a úpravy ad-hoc modelů, které se prokázaly jako úspěšné na platebních platformách různých velikostí. IRIS funguje jako „virtuální analytik“, který pomáhá rozpoznat nové typy podvodného chování. Aplikuje modely strojového učení, které analytikům umožní odhalit podvody a včas zasáhnout, aby se těmto incidentům dalo předcházet. IRIS tak vyplňuje mezeru mezi expertně stanovenými pravidly a tradičním prediktivním modelováním díky využití umělé inteligence a kognitivních technik ve spolupráci s odborníky. Tak je možné interaktivně navrhnout nejvhodnější analytické metody a současně testovat a zavádět modely s reálně vznikajícími daty bezprostředně a bez zbytečných prostojů.

CS24

 

Společnost IRIS byla založena v roce 2007 a sídlí v německém městě Koblenz.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku