Hlavní navigace

ICT unie vítá vznik Rady vlády pro informační společnost

27. 11. 2014

Sdílet

 Autor: © peshkova - Fotolia.com
Podle ICT unie, sdružení firem z oboru informačních technologií a elektronických komunikací, je zřízení Rady vlády pro informační společnost pozitivním krokem. V zájmu úspěšného fungování tohoto poradního a koordinačního orgánu, o jehož vzniku rozhodla vláda na svém jednání 24. listopadu, bude zapojení širokého spektra odborníků z oblasti ICT.

Efektivně fungující rada přispěje k dalšímu rozvoji elektronické veřejné správy, digitální ekonomiky a celkově účinnějšímu využití potenciálu informačních a komunikačních technologií (ICT) v Česku. „Jednoznačně vítáme, že vláda se tímto krokem zřetelně přihlásila k prioritám, které zařadila už do svého programového prohlášení. Pokračování rozvoje informační společnosti je, respektive mělo by být, klíčovým strategickým cílem České republiky. Důležitým úkolem nově zřízené rady bude mimo jiné formulace jasných pravidel pro budování a provoz informačních systémů ve veřejném sektoru,“ prohlásil prezident ICT unie Svatoslav Novák.

 

Je na co navázat

Rada vlády pro informační společnost naváže na činnost Rady vlády pro konkurenceschopnost a informační společnost (RVKIS). Ta vznikla v roce 2007, ale poslední přibližně rok a půl nefungovala. ICT unie a její členské firmy jsou připraveny aktivně se podílet na činnosti nové rady, dát k dispozici své kompetence a odborné zdroje, podobně jako tomu bylo v případě RVKIS. Jednání mezi ICT unií a ministerstvem vnitra, které bude odpovědné za činnost Rady vlády pro informační společnost, v tomto směru probíhají. V pátek 21. listopadu se uskutečnilo pracovní setkání ministra Milana Chovance, náměstka pro informační a komunikační technologie Jaroslava Strouhala i dalších představitelů vedení resortu vnitra se zástupci ICT dodavatelů, kde se diskutovalo o dalším rozvoji eGovernmentu v Česku. „Vzájemný dialog i faktická spolupráce mezi ICT průmyslem a státní správou se postupně rozvíjí. To může celou oblast digitální ekonomiky v naší zemi výrazně posunout kupředu,“ doplnil Svatoslav Novák.

 

Vznikne i Rada vlády pro konkurenceschopnost a hospodářský růst

Vláda na svém zasedání rozhodla i o vzniku Rady vlády pro konkurenceschopnost a hospodářský růst. Tu povede místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek a má být zřízena do 30 dnů. I v tomto případě se již uskutečnila jednání s úřadem vicepremiéra o zapojení ICT unie do aktivit uvedené rady. Zástupci ICT průmyslu v ČR před několika týdny vyzvali premiéra a členy vlády, aby koaliční kabinet začal konkrétně uskutečňovat priority, ke kterým se zavázal ve svém programovém prohlášení. Jde mj. o efektivní využití ICT ve veřejném sektoru a rozvoj internetové ekonomiky. Za nezbytné považují signatáři této výzvy zejména stanovení odpovědnosti za jednotlivé oblasti, specifikaci úkolů a určení závazných termínů.

 

Byl pro vás článek přínosný?