Hlavní navigace

Intenzita zahraničního obchodu ČR se zbožím v listopadu podle přeshraniční statistiky ČSÚ výrazně zesílila

Sdílet

 Autor: © iNNOCENt - Fotolia.com
Dech ztrácí export do Ruské federace. Podle přeshraniční statistiky se zde objevil po říjnové meziroční stagnaci opět pokles, stejně jako po většinu loňského roku. Diverzifikace českého vývozu na jiná než evropská teritoria tak slábne a pootáčí se směrem k africkým zemím.

Drahomíra Dubská Robustnější byly toky zboží za jedenáct měsíců loňského roku vykázány jen v září. V listopadu ožily hlavně exporty do EU, výrazně nadprůměrně vzrostl vývoz aut a jejich dílů. Také jejich dovoz přispěl čtvrtinou k dvojcifernému tempu dovozu strojů a dopravních prostředků. V úhrnu je český zpracovatelský průmysl posilován zahraniční poptávkou, stejně jako je tomu díky Německu i v eurozóně. Také v globálním měřítku je to právě obchod, který nyní zrychluje růst světového HDP.  

Kromě pozitivní meziroční dynamiky stoupal i z měsíce na měsíc v sezónním očištění v říjnu i listopadu vývoz, ale i dovoz do České republiky. V čem se výsledky zahraničního obchodu ČR v posledních dvou měsících mění oproti vývoji po většinu loňského roku?

 

V úhrnu ožily exportní destinace v Evropě...

 Předně, zlepšuje se zahraniční poptávka, nově již i v úhrnu za země absorbující stále přes čtyři pětiny exportů z ČR. V listopadu stoupl meziročně vývoz do zemí Evropské unie rychleji než celkový vývoz, a to i s přispěním destinací, jejichž předchozí ekonomická slabost se ve značné míře podepisovala na poklesech, respektive nižší dynamice českých exportů.

Hodnota zboží vyvezeného do 28 členských států EU vzrostla v listopadu meziročně o 8,2 % (celkově o 7,4 %), méně však stouply  exporty do zemí největších obchodních partnerů, tj. do Německa (+7,6 %) a významně pak na Slovensko (+3,1 %). Je tak zřejmé, že o dost musela posílit dynamika exportu do těch zemí unie, které neplatí společnou měnou, neboť vývoz do samotné eurozóny rostl pomaleji (+7,9 %) oproti dynamice exportů do celé EU (již zmíněných +8,2 %).

Dech ztrácí export do Ruské federace. Podle přeshraniční statistiky se zde objevil po říjnové meziroční stagnaci opět pokles, stejně jako po většinu loňského roku. Až třetinové meziroční přírůstky patrné v roce 2012 se již neopakují. Diverzifikace českého exportu na jiná než evropská teritoria tak slábne a pootáčí se směrem k africkým zemím (dvojciferné růsty exportu z posledních měsíců, ovšem při velmi nízkém podílu ve výši pouhého procenta celkového vývozu z ČR).   

 

.. ale pozor na diferencovaný vývoj 

Vzhledem k podstatně slabšímu meziročnímu tempu českých exportů do EU v říjnu je třeba vyčkat, zda listopadový obrat k silnější dynamice bude mít trvalejší charakter. Může jít jen o pozitivní výkyv, stejně tak jako start k novým růstům. Existují totiž velké rozdíly ve vývoji zejména velkých evropských ekonomik. Zatímco Německo si vede dobře, nejslabším článkem zůstává Francie a Itálie. Obě tyto země velké evropské „čtyřky“ zůstaly v listopadu s indexy nákupních manažerů – jako důležitých předstihových indikátory budoucnosti jejich ekonomik – v pásmu poklesů, a to na pětiměsíčních minimech (v Německu byl tento index naopak nejvyšší za posledních dva a půl roku). To může indikovat, že Francie opět sklouzne do recese a Itálie v ní bude pokračovat. Přestože váha největší evropské ekonomiky dokázala – spolu s lepšícím se Španělskem – vytlačit index nákupních manažerů eurozóny do pásma růstu, půjde nepochybně o růst nestabilní. Spolehnout se dá spíše na pokračující silný podíl Německa na českých exportech (31,3 %) a odhad relativně silného růstu jeho ekonomiky pro další čtvrtletí.  

 

Kdyby nebylo aut... 

Vývoz dopravních prostředků z ČR obstaral v listopadu čtyři pětiny výrazného nárůstu vývozů ve skupině Stroje a dopravní prostředky, jejíž síla pokud jde o exporty na zahraniční trhy bývá považována za ukazatel vyspělosti země. V ČR tvoří dlouhodobě více než polovinu celkových vývozů (v listopadu 55 %). Celkové exporty z ČR byly v listopadu proti stejnému měsíci roku 2012 o 20,5 mld. korun vyšší, na čemž se výrazně podílel přírůstek exportu strojů a dopravních prostředků ve výši 11,5 mld. korun. O plných 9,1 mld. korun přitom vzrostla právě hodnota exportovaných silničních vozidel – podílela se tak na meziročním zlepšením exportu z České republiky ze 44 procent. To ukazuje na citlivost takto strukturované české ekonomiky na konjunkturní vývoj, protože výroba aut je odvětvím silně podléhajícím cyklickým výkyvům.    

 

Silné dovozy – domácí oživení 

Také v opačné dynamice toků zboží zesílily obchodní vztahy ČR s EU – dovoz z unie stoupl v listopadu o 8,1 %, zatímco dovoz celkem o 6,3 %. Velmi silně vzrostly proti stejnému období roku 2012 dovozy z Francie (+11,7 %) a Německa (+10,9 %), ovšem při poklesu hodnoty dovážených strojů a dopravních prostředků. Zesilující dovozy jsou zpravidla signálem oživení tuzemské ekonomiky. Podle dosud posledních dat o HDP za loňské třetí čtvrtletí však směřovaly zatím převážně do skladů.

 

     

 

 

Byl pro vás článek přínosný?