Hlavní navigace

iPhone 5S? Otisk prstu supluje propisovačku, klíče, platební kartu…

17. 9. 2013

Sdílet

 Autor: © Dreadlock - Fotolia.com
Z mobilního telefonu se stal univerzální identifikační a autorizační prostředek. Je vstupenkou do světa, kde se budeme cítit pohodlněji a bezpečněji a kde vzdálenost dále ztrácí na významu.

Před pár lety by nikdo nevěřil, že propisovačky a klíče mohou zmizet z našeho života. Minulý týden oznámený iPhone 5S je ale průlomovým zařízením, které právě tohle umožňuje. Navazující technologie již jsou připraveny.

 

Podnikové využití přijde ovšem dříve

„Můžeš mi podepsat omluvenku?,“ zeptá se syn otce, který je momentálně na konferenci v Londýně. Stačí dvě ťuknutí, přiložení prstu a je podepsáno. „Přivezl jsem vám balík!, “ volá o hodinu později zaměstnanec DHL. Opět pár dotyků obrazovky, autorizace přiložením prstu a vstupní branka na zahradu je odemčena. To už není vize pro rok 2030, ale realistický obraz roku 2015 nebo 2016. Podnikové využití takových možností přijde ovšem dříve. Z mobilního telefonu se stává univerzální identifikační a autorizační prostředek nahrazující propisovačku, klíče, platební kartu, členské karty a cokoliv dalšího. Jen na občanský průkaz budeme muset ještě počkat.

 

Všechny tyto možnosti se rýsovaly dlouho, ale iPhone chráněný otiskem prstu přináší tři nové aspekty:

*        BEZPEČNOST. Je-li vstup do zařízení i k jednotlivým důležitým aplikacím chráněn otiskem prstu, nehrozí v případě odcizení jakékoliv zneužití. I předchozí verze iPhonu bylo možné zablokovat na dálku, ale od současné verze 5S je bezpečnost v zásadě neprůstřelná. Možná budeme již brzy s hrůzou vzpomínat na doby, kdy jsme používali ruční podpis, tak zranitelný vůči zručnějšímu padělateli a klíče, se kterými mohl kdokoliv místo nás.

*        POHODLÍ. Konec problémů se zapomínám hesel. Konec zakládání klíčů a čipů. Stačí přiložit prst. Dokonce ani případná ztráta zařízení nepředstavuje tak fatální problém. Aplikace a certifikáty se prostě nahrají do nového.

*        CENTRÁLNÍ PŘEHLED. Na rozdíl od klíčů, čipů a karet, které se mohou v zásadě libovolně předávat (a někdy dokonce kopírovat) lze jednoznačně vidět a řídit kdo má přidělena která práva a které možnosti. Se smartphonem jako univerzálním identifikačním prostředkem tedy přichází pořádek.

 

Už žádné ztracené klíče a čipy 

Chytrý telefon tak bude schopen nahradit řadu drobných předmětů, které s sebou dosud musíme nosit:

1)     Klíče, vstupní karty a vstupní čipy. Úplné mizení klíčů asi nebude příliš rychlé, nicméně třeba přístupové systémy ve firmách mohou být přizpůsobeny velmi snadno.

2)     Osobní průkaz. Firemní a klubové karty či jakékoliv jiné průkazky mohou být velmi snadno nahrazeny aplikací v iPhonu.

3)     Propisovačka. Vlastník mobilního telefonu je schopen z něj připojit podpis k dokumentu. To znamená zapečetit dokument proti změnám.

4)     Ovladač nejrůznějších zařízení a technologií od otevírání brány až po přepínání bezpečnostních systémů do pohotovostní polohy.

To, co z hlediska jednotlivce popisujeme jako zvýšení pohodlí, může z hlediska organizace znamenat zvýšení efektivity. Lidé neztrácejí čas, mohou provádět úkony odkudkoliv a existuje centrální přehled o právech. A zcela mizí ty hloupé situace, kdy se zaměstnanci musí naúčtovat třeba ztracený čip. O případech, kdy je třeba kvůli ztrátě jednoho klíče vyměnit klíče všem zaměstnancům, takže škoda jde do desítek tisíc, se raději nebudeme podrobně šířit.

 

Češi mezi prvními 

Co dnes umí dražší verze iPhonu, budou dříve či později umět i další zařízení. Pro všechny ale bude platit, že k samotnému zařízení je zapotřebí i aplikací. Společnost Software602 se na tento vývoj připravuje už delší dobu: poskytla první veřejně dostupnou aplikaci pro připojování elektronického podpisu na iPhonech a iPadech (Software602 Form Signer je dnes standardem v některých amerických úřadech) a připravila také nástroj, ve kterém může každá firma snadno vytvářet vlastní aplikace pro mobilní zařízení.

Pokud vás tedy zajímá, jak iPhone přeměnit ve skutečný pracovní nástroj, stačí nás kontaktovat a podívat se na některé možnosti. Nejspíš zjistíte, že řada procesů ve vaší organizaci by mohla probíhat rychleji a efektivněji.

 

 

 

Autor je výkonný ředitel společnosti Software602