Hlavní navigace

Jak na výběr ERP systému (3/3)

19. 5. 2011

Sdílet

Moderní finanční ředitel se už dnes opít rohlíkem nenechá: přinášíme třetí a zároveň závěrečnou část stati s radami jak úspěšně výbrat podnikový informační systém (ERP).

Co je trendem: Všichni odborníci se shodují na tom, že mezi trendy na poli IT a potažmo na poli ERP produktů patří v současnosti pojem cloud computing, který představuje jednoduchou myšlenku použít cizí hardwarové a softwarové prostředky k provozu firemních aplikací, čímž lze na začátku ušetřit, neboť není nutné vynakládat finanční prostředky na pořízení vlastního SW a HW majetku. Také správa SW a HW na cloudu je mnohem snazší, protože ji částečně provádí provozovatel cloudu.

Jedním z klíčových trendů je podle Tomáše Denemarka, ředitele divize podnikových a finančních systémů ze společnosti Arbes Technologies, také snaha podniků a firem využít dotace EU jako jednoho ze zdrojů pořízení ERP systému: „Dotace umožňují implementaci více komfortního řešení, kdy se dostane také na optimalizaci stávajících procesů v průběhu analýzy požadavků na zavádění ERP.“ Dalším trendem je podle něj daleko vyšší důraz na implementaci řešení, které umožní snadné a každodenní sledování klíčových ukazatelů hospodaření. A to nejen nákladů, ale také výkonů jednotlivých pracovníků, objemu nově podepsaných zakázek či rozdílů oproti plánu. S ohledem na finanční řízení podniku pak představuje stále základní trend ERP produktů možnost poskytnout přesný pohled na firmu z jakéhokoliv úhlu: „V tomto smyslu se dále propracovávají nástroje pro podporu finančních analýz založené na Business Intelligence a jejich poskytnutí uživateli ve formě jednoduše ovladatelných intranetových portálů,“ líčí Jiří Rákosník, obchodní ředitel společnosti J.K.R. .

 

Výhled do budoucna 

Co se týká dalšího směru vývoje a integrace ERP systémů, předpokládáme, že půjde o pokračování stávajících trendů, respektive dojde k jejich skutečnému použití v reálné praxi. „Evergreenem“ bude postupná integrace dalších specializovaných systémů do ERP, větší využití konceptů servisně orientované architektury (SOA) pro integraci, v oblasti HW pak virtualizace či využití cloudů,“ tvrdí Vladimír Bartoš, ředitel prodeje společnosti Minerva Česká republika. „Vývoj naznačuje, že ERP řešení bude ve firmách v budoucnosti využívat stále větší část zaměstnanců, že bude dále každodenně usnadňovat práci běžným pracovníkům a již nebude výsadou jen několika klíčových uživatelů. Přispěje k tomu i to, že do vyspělého ERP řešení je již možné přistupovat přes běžné nástroje, na které jsou již zaměstnanci zvyklí, jako třeba MS Outlook nebo internetový prohlížeč,“ konstatuje Daniel Tomčala, marketingový manažer Epicor Software Czech. 

Klasický ERP systém je v zásadě pořizovač podnikových dat, jejichž další využití se podle Petra Felknera, Country Managera společnosti Infor Czech, přesouvá a postupně se stává doménou různých nadstavbových řešení, jako je například PM (Performance Management), EAM (Enterprise Asset Management) či CRM (Customer Relationship Management) systém. Z tohoto vyplývá, že vysoké nároky budou kladeny především na integraci a vzájemnou interoperabilitu. Nicméně stále bude platit, že pokud nebude společnost „stát“ na kvalitním „základu“, tj. ERP systému, budou ostatní nadstavbové systémy dostávat špatné informace a jejich využitelnost bude omezená, popřípadě nulová.

 

Bez zásahu člověka

Podle Tomáše Denemarka bude také docházet k tomu, že některé agendy budou podléhat stále více moderním technologiím a tak se může stát, že ERP bude částečně přenášeno na mobilní zařízení a mimo standardní PC stanice. Díky technologickému pokroku bude ještě větší množství úkolů zvládat ERP bez zásahu člověka a řídící pracovníci budou daleko více pracovat s daty z ERP jako s prostředkem samotného řízení. To je dáno také daleko snazší integrací s daty z internetu. ERP se budou přesouvat na virtuální servery ve snaze snížení pořizovacích investic. „Pokud se podíváme na trendy z pohledu našeho zákazníka, jehož cílem je aby uspěl na svém trhu, či z pohledu množství informací, jež musí na svém trhu vstřebat a reagovat na ně, zjistíme, že jeho reakce musí mít neustále zrychlující tendenci. Pokud tedy budou chtít vývojáři na poli podnikových informačních systémů uspět, musí být připraveni na agilní vývoj schopný okamžité reakce na aktuální potřeby zákazníků podnikových informačních systémů,“ uzavírá Jiří Rákosník. 

ICTZ24

 

Závěrečná část třídílné stati: první část jsme přinesli zde, druhou zde

Byl pro vás článek přínosný?