Hlavní navigace

Jaroslav Hanák, Svaz průmyslu: Od vlády očekáváme posun ČR v žebříčku konkurenceschopnosti o deset míst

29. 1. 2014

Sdílet

 Autor: © jogyx - Fotolia.com
„Požadujeme, aby ministři Sobotkovy vlády věnovali pozornost našim připomínkám, ovšem nikoliv jen ex post,“ uvedl dnes Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Svaz průmyslu a dopravy ČR blahopřeje nové koaliční vládě premiéra Bohuslava Sobotky ke jmenování do funkce. Za její klíčový úkol Svaz průmyslu a dopravy ČR považuje zastavení propadu a zlepšení konkurenceschopnosti České republiky v mezinárodním srovnání. „Přál bych si, aby za novou vládou zůstalo zlepšení postavení naší země v žebříčku konkurenceschopnosti o deset míst,“ uvedl Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

 

Liberecká výzva do programového prohlášení vlády!

Na několik let pokračující propad v porovnání se světem Svaz poukazuje již delší dobu. Loni v říjnu přijal dokonce tzv. Libereckou výzvu, k níž se přihlásilo několik desítek zaměstnavatelských a podnikatelských svazů, asociací a komor s požadavkem vůči politikům napříč stranami, aby společně nastavili reálný program zlepšení konkurenceschopnosti.

„V koaliční smlouvě je téma konkurenceschopnosti zmíněno. Očekáváme, že se stane součástí programového prohlášení a následných praktických kroků vlády ve spolupráci byznysem. Musíme dospět k reálným efektům,“ uvedl Jaroslav Hanák.

Svaz průmyslu a dopravy ČR očekává, že vláda a její ministři budou dostatečně komunikativní a budou věnovat pozornost jeho připomínkám, ovšem nikoliv jen ex post. „Chceme v příštích dnech jednat s ministry o spolupráci a předložíme jim aktuální problémy z pohledu byznysu,“ uvedl Jaroslav Hanák. Hlavní požadavky jsou shrnuty v Programovém prohlášení SP ČR na rok 2014, jež lez najít zde.

 

Nedostatečná vymahatelnost práva metlou podnikání

Podle nedávného šetření Svazu průmyslu a dopravy ČR a České národní banky, které sledovalo i kvalitu podnikatelského prostředí, si členské firmy Svazu nejvíce ztěžují na úroveň legislativy a na byrokracii. Téměř 30 % respondentů poukazuje na zhoršování v oblasti legislativy, oproti dvěma třetinám, které nevidí žádné změny. Zástupci firem poukazují i na přetrvávající rozsáhlou byrokracii, nedostatečnou vymahatelnost práva i nedobudovanou dopravní infrastrukturu. (Výsledky zjištění lze najít na webové stránce www.spcr.cz v rubrice Ankety a šetření.) Klíčovou platformou komunikace problémů zaměstnavatelů je tripartita a Svaz průmyslu a dopravy ČR si do nové vlády slibuje efektivnější nastavení jejího fungování.

 

Ať si konečně vláda v Bruselu dupne

Konkurenceschopnost je celoevropský problém, proto bude Svaz průmyslu a dopravy ČR požadovat na vládě, aby byla daleko aktivnější ve vyjednávání v Bruselu a s českými europoslanci. „Všichni si uvědomujeme, že kvalita podnikatelského prostředí a konkurenceschopnost je do značné míry určována z Bruselu. Musíme být proto v Evropě mnohem energičtější vůči rozhodnutím, které ovlivňují průmysl a celou naši ekonomiku,“ uvedl Jaroslav Hanák.

Cloud22