Hlavní navigace

Je Česká republika příznivé místo pro podnikání?

29. 7. 2013

Sdílet

 Autor: © iNNOCENt - Fotolia.com
Světová banka každoročně připravuje žebříček 185 států, v němž podle deseti kritérií hodnotí, jak je v kterém státě snadné zahájit podnikání a podnikat. Kritéria jsou: zahájení podnikání, získání stavebního povolení, získání připojení elektřiny, zaregistrování majetku, získání úvěru, ochrana investorů, efektivita výběru daní, příhraniční obchodování, schopnost vymáhat závazky ze smluv, řešení insolvence.

Jak ve výše zmíněném žebříčku dopadla Česká republika? V celkovém pořadí vypočítaném jako průměr všech kritérií je 65., tedy na konci první třetiny seznamu. Z jednotlivých kritérií Česko nedopadlo příliš dobře například v ochraně investorů (100. místo), efektivitě výběru daní (120. místo) a zahájení podnikání (140. místo).

 

Za námi jen Bulharsko, Rumunsko, Řecko a Malta...

Snižování administrativní zátěže, podporu podnikání a zjednodušování legislativy si každá vláda vytyčuje jako jednu ze svých priorit. Na konci loňského roku ministerstvo průmyslu a obchodu spustilo dokonce internetovou stránku www.zjednodusujeme.cz, kam mohou podnikatelé zasílat podněty, jež ministerstvo slibuje pravidelně vyhodnocovat. Zatím se však nezdá, že by vláda v této oblasti příliš pokročila.

I podle průzkumu Světové banky se Česká republika oproti loňsku zlepšila jen minimálně – o 1,2 procentního bodu. Ke zlepšení přitom došlo v těchto oblastech: zaměstnávání (liberalizace v některých oblastech), registrace majetku (online přístup do databáze katastrálního úřadu), výběr daní (podpora elektronických prostředků komunikace s daňovou správou) a příhraniční obchodování (elektronické podávání celních deklarací).

Mezi 27 členskými státy EU jsme na 23. místě –

za námi se umístilo již jen Bulharsko, Rumunsko, Řecko a Malta. Pro zajímavost: Slovensko stojí v celosvětovém žebříčku na 46. místě. Pokud chceme do Česka přilákat zahraniční investory, jistě to pro nás není dobrá vizitka.

 

Autor je Director, divize Daňové poradenství, KPMG Česká republika

Cloud23