Hlavní navigace

Kdo rozptýlí jejich strach, velmi vydělá: 81 procent Čechů se bojí hypotéky na nové bydlení

5. 2. 2013

Sdílet

 Autor: © Pavel Losevsky - Fotolia.com
Dostane rodina na stavební firmou dokončený dům výhodnější hypotéku nežli na dům tzv. na papíře?

Téměř tři čtvrtiny (73 %) Čechů by upřednostnily bydlení ve vlastním domě. Otázka financování je ale až u osmi z deseti Čechů hlavním důvodem, proč ustupují od investice do vlastního bydlení. Tato a další fakta vyplynula z průzkumu společnosti Ekonomické stavby, který byl uskutečněn na reprezentativním vzorku české společnosti.

 

Postav dům, zasaď strom, zploď syna

O vlastním domě se zahradou podle svých vyjádření sní téměř čtvrtina Čechů (73 %), pokud ale nemají vlastní pozemek, našetřené peníze nebo jinou finanční zálohu v podobě drobnější nemovitosti, tak se velké hypotéky obávají. „Češi chtějí bydlet ve vlastním, a to nejlépe v domě. Je tedy na čase, aby samotní developeři a stavební firmy začali společně s bankovními domy hledat nové cesty, které to zejména mladým rodinám umožní,“ upozorňuje finanční analytik společnosti Ekonomické stavby Miroslav Lebl a dodává: „Ekonomické stavby se rozhodly být lídrem v těchto finančních inovacích, a proto přináší na trh nové nekonvenční programy.“ Společnost tak například v loňském roce přišla na trh s programem Pohodová stavba, který umožňuje výstavbu domu na náklady stavební firmy. Ta, poté co je dům postaven, jej dává rodině k odkupu. Hlavní rozdíl oproti běžnému postupu je v tom, že na dokončený dům má rodina možnost získat mnohem výhodnější hypotéku nežli na dům tzv. na papíře.

 

Hypotéka, nebo nájem, co přijde dráž?  

Novinkou letošního roku jsou i programy pro mladé páry, které mají problém dosáhnout na běžnou hypotéku pro stavbu rodinného domu. Program Mladá rodina umožňuje stavbu již od hotovosti 170 tisíc Kč, program Nulová hotovost to pak skrze speciální překlenovací půjčku umožní i těm, kteří tento obnos dosud nenašetřili. 

„Pokud má rodina prokazatelný, byť i nižší než průměrný příjem, nevidím důvod, proč by nemohla bydlet ve svém,“ konstatuje Lebl. A za pravdu mu dávají i výsledky proběhnuvšího průzkumu, které jasně říkají, že lidé jsou schopni a ochotni věnovat na bydlení částku pohybující se mezi deseti až osmi tisíci korunami měsíčně. Tedy částku srovnatelnou s náklady na bydlení v bytě průměrné velikosti.

top100