Hlavní navigace

Klub finančních ředitelů: Intervence ČNB skončí v první polovině roku 2017 a česká ekonomika poroste

2. 2. 2017

Sdílet

 Autor: © designsoliman - Fotolia.com
Středa 1. února byla již tradičně prvním setkáním Klubu finančních ředitelů. Tématem diskuse byl „Vliv politických změn, dopady rozhodnutí ECB a uvolňování měnové politiky ČNB na ekonomický rozvoj eurozóny a ČR“.

Pozvání do diskuse přijali pan Miroslav Singer, český ekonom, v letech 2010–2016 guvernér České národní banky a Aleš Michl, spolumajitel investičního fondu Quant a poradce ministra financí.

Cílem diskusního setkání byla prognóza dalšího ekonomického vývoje Evropy a České republiky, vliv politických změn – voleb roku 2017 (Německo, Francie, Nizozemí, Itálie), očekávaná rozhodnutí ECB a především uvolňování měnové politiky ČNB a její dopady na ekonomický rozvoj České republiky.

 

V úvodu diskuse moderátor Dean Brabec, prezident Klubu a Managing Partner CEE společnosti Arthur D. Little, položil účastníkům diskuse několik otázek spojených s inaugurací a mediálními proklamacemi prezidenta Donalda Trumpa a výsledky setkání s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Z pohledu budoucího vývoje Evropy - největšího ekonomického prostoru - bude mít zásadní význam Brexit, pokud bude spojen s vytvořením anglosaské obchodní unie. Tento krok by mohl být zásadním rizikem pro kontinentální Evropu a znamenal by zmenšení exportního trhu. Myšlenky o vytvoření transatlantické unie, kterou prezentoval prezident Barack Obama, jsou minulostí.

 

Rok 2017 je volebním rokem v nejsilnějších zemích eurozóny. Z diskuse vyplynulo, že volby nejsou hrozbou pro další vývoj Evropy, naopak mezi klíčové problémy patří produktivita práce, nedostatek pracovní síly, omezené investice do rychle rostoucích odvětví a tradiční struktura průmyslového odvětví. Co bude motorem dalšího ekonomického rozvoje (kromě tištění peněz národními bankami) zůstává otevřenou otázkou. Impulsem bude zásadní změna technologických postupů, dramatická změna – objev něčeho nového, který umožní změnit tradiční výrobní postupy. Evropa v lepším případě bude stagnovat a iniciativa 'Průmysl 4.0' je jen vlažným začátkem, shodli se diskutující.
 
Od Evropské centrální banky nelze očekávat zásadní rozhodnutí, které by mohla ovlivnit ať již pozitivně či negativně budoucí vývoj Evropy. Národní banky i ECB jsou stabilizačním prvkem kapitalismu. Rizikem může být naopak finanční zdraví dnes již globální investiční banky Deutsche Bank, dle diskuse finančních ředitelů a zástupců bank premiérka Angela Merkelová banku padnout nenechá.
 
Finančníci se také shodli, že banky rostou rychleji než HDP. To může být dobrým signálem pro ekonomiky, ale také rizikem, který může znamenat cyklický pokles v horizontu následujících třech let. Dalším rizikem může být také nezaměstnanost, které především na jihu Evropy dlouhodobě osciluje okolo 10%.

 

Dlouho očekávanou otázkou, byl termín ukončení intervencí ČNB. Miroslav Singer a Aleš Michl se shodli na tom, že tento čas již nastal a lze očekávat, že uvolnění měnové politiky nastane pravděpodobně ve druhém kvartálu roku 2017. Většina finančních ředitelů je na tuto situaci připravena a měnová rizika byla ošetřena zajištěním pozice. Auditorium se také shodlo na tom, že intervence byla dobrým rozhodnutím a znamenala především stimulaci domácí poptávky.
 
Opuštění intervence může znamenat propad hospodářského výsledku ČNB v řádu stovek miliónů, ale to není ničím zvláštním ani překvapujícím. Tento propad nebude a nemůže mít žádný vliv na finance České republiky.
 
HDP, inflace, mzdy, zaměstnanost, domácí spotřeba a průmysl v následujících dvou letech porostou. Naopak deficit státního rozpočtu by měl klesat, zaznělo na závěr diskuse.

CS24

Další setkání Klubu finančních ředitelů se uskuteční dne 5. dubna 2017. Finanční ředitelé vyberou ze svých řad ty nejlepší z roku 2016 a budou společně diskutovat na téma start-upů, jako motorů dalšího růstu ekonomiky.

 

Byl pro vás článek přínosný?