Hlavní navigace

Komentář Evy Zamrazilové z České bankovní asociace k vývoji HDP v druhém čtvrtletí roku 2014

1. 9. 2014

Sdílet

 Autor: © chris - Fotolia.com
Zpřesněná data zmírnila skepsi předběžného odhadu.

Zpřesněná data o vývoji HDP ve druhém čtvrtletí (0,0 % mezičtvrtletně, 2,7 % meziročně) potvrdila mírně optimističtější obrázek, než jaký naznačoval předběžný odhad. Dnešní data v zásadě potvrdila původní tržní odhady a zmírnila tak skepsi vyvolanou předběžným odhadem. Zveřejněná data rovněž potvrdila obrázek vyváženě ožívajícího hospodářství. Meziročně rostly všechny složky poptávky – vývoz (8,9 %), spotřeba domácností (1,9 %) i investice (6,9 %). Meziroční vzestup investic o téměř 7 % je dobrým výsledkem, ačkoli v mezičtvrtletním pohledu investice mírně klesly. Podle ČSÚ byly slabé zejména investice do obydlí – meziroční růst byl tažen investicemi do dopravních prostředků, budov a strojů. To svědčí o příznivém vývoji investičního klimatu v podnikové sféře. Z dat je také zjevné, že růst obnovila tvorba zásob, což indikuje pozitivní očekávání podniků ohledně budoucí poptávky.

 

České ekonomice již nepomáhá pouze export

Podle očekávání byl meziroční růst tažen především dynamicky rostoucím zpracovatelským průmyslem (8,7 %). Pozitivním momentem je po dlouhodobém útlumu potvrzení ožívajícího stavebnictví (mezičtvrtletně 0,4 %, meziročně 2,4 %), na nějž navazuje sílící realitní byznys.

Za celý rok ČBA stále očekává růst HDP kolem 2,5 %. Přímý dopad sankcí vůči Rusku a ruských protisankcí na českou ekonomiku bude omezený. Konflikt ovšem dále oslabí vývoj německé ekonomiky, jejíž exportní aktivita jevila známky ochlazení již před ukrajinskou krizí. Obavy z negativních dopadů ukrajinské krize se v srpnu přelily i do spotřebitelské důvěry německých spotřebitelů. I proto je důležité, že české ekonomice již nepomáhá pouze export, ale ožívá i domácí poptávka. Rizika pro budoucí růst české ekonomiky tedy existují, ale důvěra v pokračující oživení zůstává.  

 

 

Autorka je hlavní ekonomka České bankovní asociace

 

Odkaz na zveřejněnou statistiku ČSÚ:

http://www.czso.cz/csu/csu.nsf/informace/chdp082914.docx

 

 

Byl pro vás článek přínosný?