Hlavní navigace

Komentář k zadluženosti domácností a firem

30. 9. 2014

Sdílet

 Autor: © Wolfgang Kraus - Fotolia.com
ČNB dnes zveřejnila v rámci měnového přehledu údaje o zadlužení domácností a podniků ke konci srpna 2014. Zadlužení domácností dosáhlo 1,231 bil. Kč (konec července 2014: 1,227 bil. Kč, srpna 2013: 1,189 bil. Kč), zadlužení podniků pak 998,2 mld. Kč (konec července 2014: 1,003 bil. Kč, srpna 2013: 970,7 mld. Kč).

Sazby hypoték zatím stále nenašly své dno a ani poslední zprávy ze zasedání centrálních bankéřů nenaznačují, že by se úroky v Česku měly v nejbližší budoucnosti výrazněji zvedat. Ceny nemovitostí zůstávají také nízké, byť již výrazněji neklesají. Obojí tak nahrává dalšímu zadlužování Čechů, neboť největší podíl jejich dluhu tvoří právě úvěry na bydlení. Jde o poměrně bezpečné zadlužení, kde si banky pečlivě prověřují své potenciální dlužníky. Pro domácnosti jde zpravidla také o velmi dlouho a pečlivě zvažované rozhodnutí.

Banky v Česku mají dostatek volných peněz, které by chtěly půjčit podnikům. O korporátní klienty z řad zdravých firem je tak nyní na trhu velký boj a banky se předhánějí v nabídkách. Zároveň přitom mají na své potenciální dlužníky přísnější měřítka než v minulosti. Obezřetnost při úvěrování je ale jistě namístě, neboť právě benevolence při poskytování úvěrů stále u zrodu mnoha
krizí, včetně té poslední.

 

 

Autor je partner PwC Audit

Byl pro vás článek přínosný?