Hlavní navigace

Kontrolní hlášení: hrozí více práce a vysoké pokuty

7. 12. 2015

Sdílet

 Autor: © mostafa fawzy - Fotolia.com
Zatímco se zaváděním elektronické evidence tržeb to vypadá všelijak, podnikatelé začínají mít obavy z jiné povinnosti: kontrolního hlášení. Plátcům DPH přibude administrativní zátěž a v případě byť drobného pochybení také tvrdé sankce. Největší obavy mají živnostníci a malí podnikatelé.

Plátce DPH čeká od příštího roku nová povinnost podávat kontrolní hlášení. Dostát všem nárokům ze strany finanční správy přitom nebude vůbec jednoduché. „Do kontrolního hlášení se bude uvádět celá řada informací: kromě údajů o dani, jako například výše základu daně a datum uskutečnění zdanitelného plnění, to bude také daňové identifikační číslo dodavatele (DIČ) či odběratele a evidenční čísla dokladů,“ popisuje Vlastimil Sojka, daňový poradce a jednatel společnosti KODAP. Takové množství údajů může představovat komplikaci, protože například evidenční čísla musí být uváděna v naprosto totožném formátu, v jakém dorazily od dodavatele. To pochopitelně klade zvýšené nároky na pečlivost či připravenost informačních systémů. Navýšení administrativní náročnosti se pak projeví zejména u menších společností, jejichž účetnictví často vedou živnostníci či drobné účetní firmy bez kvalitního účetního softwaru. V případě „manuálního“ vyplňování pak hrozí největší riziko chyb.

 

Příliš drahé chyby

 

S kontrolním hlášením je spojen přísný sankční režim. Za každý den zpoždění je stanovena pokuta 1000 korun, a to jen pokud k opožděnému dodání dojde před doručením výzvy ze strany úřadu. V opačném případě pak pokuta vzroste
na 10.000 korun. Pokud firma nepodá kontrolní hlášení ani po doručení výzvy, pak správce udělí pokutu dokonce 50.000 korun. Lhůta pro splnění výzvy k nápravě je přitom stanovena na pouhých pět kalendářních dnů (to znamená včetně soboty a neděle). To si vyžádá také nutnost daleko větší zastupitelnosti účetních, než tomu bylo doposud. „Výzvy budou zasílány buď do datové schránky, je-li zřízena, nebo e-mailem. Bude tedy třeba pečlivě hlídat, zda správce daně výzvu zaslal či nikoliv a případně rychle reagovat a odpovídat,“ upozorňuje Vlastimil Sojka.

 

První podání až v únoru

 

Problém odborníci spatřují i v tom, že kontrolní hlášení zatím existuje jen jako vzorový dokument, který se však může ještě upravovat. Ke změnám tak může dojít až do posledního dne tohoto roku. I tak budou mít účetní a firmy možnost se na vše připravit. I když tato povinnost vstupuje v platnost 1. ledna 2016, první kontrolní hlášení se může podávat až do 25. 2. 2016; v případě fyzických osob, které mají čtvrtletní zdaňovací období budou hlášení podávána jednou za čtvrt roku, počínaje 25. dubnem 2016.

Byl pro vás článek přínosný?