Hlavní navigace

Kvůli absenci domácích ukazatelů bude obchodování s korunou ovlivňováno externími faktory

17. 2. 2014

Sdílet

 Autor: © artush - Fotolia.com
Yellenová je známá svým holubičím postojem ve vztahu k měnové politice, ale tentokrát zaujala ve svých komentářích spíše vyvážený přístup, téměř ve stylu Bena Bernankeho.

Po dvou nepříznivých reportech z amerického trhu práce byli investoři zvědaví na vystoupení nové šéfky Fedu v Kongresu na téma výhledu americké ekonomiky a měnové politiky. Bohužel vzhledem k nepříznivému počasí v USA bylo její druhé vystoupení v Senátu odloženo na neurčito. Nicméně investoři měli během jejího prvního projevu příležitost se dozvědět hlavní podstatu jejího přednesu, se kterým vcelku souhlasili.

 

Jelene, jelene, máš oči zelené...

Yellenová je známá svým holubičím postojem ve vztahu k měnové politice, ale tentokrát zaujala ve svých komentářích spíše vyvážený přístup, téměř ve stylu Bena Bernankeho. To na trzích vedlo k obnovení důvěry investorů, jejichž sentiment dále podpořila nejnovější data čínského zahraničního obchodu. Ta vyšla nad odhady analytiků, když zlepšení zaznamenal export i import. Bilance zahraničního obchodu vykázala růst přebytku a dobrou zprávou bylo nejen zvýšení interní poptávky, ale také poptávky ze zahraničí.

Navzdory novým makrodatům z české ekonomiky zůstala domácí měna během uplynulého týdne ve vztahu k euru v relativně úzkém pásmu. Míra nezaměstnanosti vzrostla nad původní odhady, zatímco index spotřebitelské inflace vykázal pokles cenové hladiny. Tyto údaje potvrdily rozhodnutí ČNB z loňského roku intervenovat proti koruně na devizových trzích ve snaze zabránit deflačním tlakům. Guvernér centrální banky Singer tento scénář v rámci svých komentářů potvrdil. Bilance běžného účtu vykázala menší než očekávaný deficit, což pomohlo kompenzovat nižší inflaci. Obchodníci s korunou ale hlavně očekávali páteční výsledek HDP za 4. čtvrtletí, který nakonec výrazně předčil původní odhady a pomohl tak koruně k měsíčnímu maximu vůči euru i dolaru.

 

Hlavní události tohoto týdne 

Pokud ekonomické ukazatele z kraje předchozího týdne měly na obchodování s korunou pouze minimální dopad, tento týden nebude situace o mnoho lepší. Obchodování s korunou bude ve znamení absence jakýchkoliv indikátorů, a proto se bude hlavně řídit externími faktory. Vzhledem ke státnímu svátku v USA a Kanadě by počátkem týdne mohlo na devizových trzích dojít k poklesu likvidity a zároveň ke zvýšení volatility.

 

 

ICTZ23

Autor je analytik Western Union Business Solutions Česká republika