Hlavní navigace

Kyberbezpečnost, digitalizace a řízení vztahu s pacientem na dálku jsou témata ICT ve zdravotnictví

30. 1. 2023

Sdílet

 Autor: Internet Info
Zajištění komplexní kyberbezpečnosti, digitalizace ve zdravotnictví, novinky na poli IT systémů a platforem, online komunikaci mezi jednotlivými zařízeními a pojišťovnami, řízení vztahu s pacientem na dálku, nejen to má na mušce letošní konference ICT ve zdravotnictví 21. února.

Jak co nejlépe zajistit komplexní kyberbezpečnost zdravotnických systémů a ochranu data? Kde jsou      potřeba, prostor, vůle a finance v digitalizaci ve zdravotnictví? Jaká je úloha Národního centra elektronického zdravotnictví?To a spoustu efektivních IT nástrojů a platforem ukáže konference ICT ve zdravotnictví.

Minulá léta nás navíc naučila, že eHealth, telemedicína a nově i digitální terapeutika (DTx) dokážou šetřit čas pacientům a lékařům, zvyšovat úroveň zdravotní péče, ale i zásadně pomoci se sekundární prevencí. Proto i o řízení vztahu s pacientem na dálku a bezpečné a jednoznačné identifikaci klienta-pacienta-pojištěnce budou mluvit naši řečníci 21. února v pražském hotelu Don Giovanni.

Konferenceje určená jak vedení nemocnic a pojišťoven, tak lékařům, konzultantům, bezpečnostním pracovníkům i IT správcům. 

Jaké konkrétní přednášky nás čekají?

Úloha Národního centra elektronického zdravotnictví ve světle Národního plánu obnovy

Martin Zeman z Ministerstva zdravotnictví bude mluvit o znovuzřízeném Národním centru elektronického zdravotnictví a o podpoře a koordinaci aktivit, spojených s realizací reforem Národního plánu obnovy a projektů podpořených z IROP 2 v oblasti digitalizace zdravotnictví, včetně standardizace, telemedicíny a kybernetické bezpečnosti.

Připravte se na útok: Jak efektivně využít nejrozsáhlejší a volně dostupnou databázi útoků​

Znáte všechny techniky a taktiky, které útočníci na zdravotnictví používají? Jak se na útoky připravit díky databázi útoků, z nichž nejrozsáhlejší je MITRE ATT&CK®, ukáže Security Architect Petr Mojžíš z Anect. Ve své přednášce bude mluvit o tom, jak dohnat informační náskok útočníků a jak účinně vzdělávat uživatele.

Spolehlivá záloha jako poslední instance obrany vůči kybernetickým hrozbám

Zdravotnictví je jedním ze tří odvětví nejpostiženějších kybernetickými útoky a útočníci nacházejí stále sofistikovanější a preciznější postupy. Boris Mittelmann z Veeam Software ukáže, jak zajistit nezdolnou ochranu vašich dat. 

Jak levně a legálně nakoupit licence a ještě na tom vydělat?

MartinPredný ze společnosti PREDNY SLM předvede, jak získat peníze na upgrade infrastruktury prodejem svých starých licencí a jaké podmínky lze stanovit u veřejných zakázek na nákup softwarových licencí tak, abyste se vyhnuli nelegálnímu softwaru a nakoupili za nejlepší cenu na trhu.

Jak zavést nepřetržitý bezpečnostní dohled do několika zdravotnických zařízení najednou

Pavel Štros z DATASYS vám poskytne několik tipů, jak optimálně zavést nepřetržitý bezpečnostní dohled do několika zdravotnických zařízení, vycházejících z praktických zkušeností. Řešením je centralizované řešení, které je schopno bez dramatických nákladů sjednotit vyhodnocování bezpečnostních událostí z různých technologií a aplikací obdobného typu a zároveň posílit schopnost detekovat kybernetické bezpečnostní události v cílovém prostředí.

Bezpečná a jednoznačná identifikace klienta-pacienta-pojištěnce 

Nezbytnou podmínkou efektivní digitalizace českého zdravotnictví je bezpečná a jednoznačná identifikace klienta-pacienta-pojištěnce, a to silným a důvěryhodným autentizačním prostředkem. Bankovní identitu jako efektivní nástroj digitální identifikace, kterou lze využít v celé řadě služeb, aplikací a systémů včetně zdravotnictví, ukáže Jiří Beneš na již fungujících projektech z českého zdravotnictví a oblastí.

Jednoduchá správa počítačů jako jeden z pilířů úspěšné digitalizace 

Instalace a aktualizace stolních počítačů nebo notebooků je nikdy nekončící, časově náročná činnost. Tomáš Pácal z WISPER představí řešení, které nevyžaduje masivní serverovou nebo cloudovou infrastrukturu, spojuje výhody centralizované administrace VDI a výpočetní výkon stávajících počítačů nebo notebooků, a přitom umožňuje komplexní monitoring i správu.

Zvýšení kybernetické bezpečnosti dle směrnice NIS2 s využitím dotací Ministerstva zdravotnictví

Koncem roku byla na evropské úrovni schválena směrnice NIS2. V rámci přípravy na plánovanou výzvu je nyní třeba zpracovat záměr projektu posílení kybernetické bezpečnosti dle podporovaných aktivit Ministerstva zdravotnictví. Václav Zubr vám ve své přednášce ukáže, s jakými projekty jsou schopni vám v ESET software schopni pomoct, abyste mohli čerpat prostředky z plánované výzvy smysluplně a co nejjednodušeji.

Od záplavy alertů k autonomnímu řešení

Rychlost reakce je v případě kybernetické hrozby naprosto klíčová, ale obrovské množství informací v kombinaci s nedostatkem lidských zdrojů ji zásadně brzdí. Řešením je autonomní platforma pracující nejen s daty z koncových stanic, ale nabízející i účinné klamání útočníka. Identifikace, odhalení, zastavení a často i dopadení útočníka v plně autonomní platformě je recept na zvýšení bezpečnosti a odolnosti nejen IT systémů. To je téma přednášky Zdeňka Kopty z TAKTIK a Petra Lachmana ze SentinelOne.

Proč u eHealth produktů důležité řešit design (UX)? 

Dobře navržené systémy vyžadují nižší čas na zaškolení personálu, snižují chybovost práce, zvyšují ochotu nemocničního personálu je využívat, a ve výsledku zvyšují kapacitu zdravotnictví. Jakub Karlec z 2FRESH na ukázkách z uživatelského testování divákům objasní hodnotu designu digitálních produktů ve zdravotnictví. Zároveň uslyšíte tipy na to, co si u digitálních produktů hlídat.

CS24

Dále bude přednášet zástupce společnosti DELL Technologies a Bitdefender.

Konference ICT ve zdravotnictví je určená jak vedení nemocnic a pojišťoven, tak lékařům, konzultantům a bezpečnostním pracovníkům. Její program, na kterém průběžně pracujeme, naleznete na stránkách akce, kde se můžete i zaregistrovat. Těšíme se na vás 21. února v pražském hotelu Don Giovanni.

Zlatým partnerem konference je DELL Technologies, stříbrnými partnery jsou společnosti ANECT, Clashing, DATASYS, ESET software, PREDNY SLM a WISPER. Dalšími parntery jsou TAKTIK a Veeam Software, produktovým partnerem pak EasyEvent. Organizátory akce jsou odborné servery CIO Business World, Computerworld, ChannelWorld a SecurityWorld.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku