Hlavní navigace

Lednový efekt se letos nedostavil: tržby v maloobchodě reálně klesly

16. 3. 2010

Sdílet

Aktuální komentář Českého statistického úřadu k datům o maloobchodě zveřejněným dnes, 16. března.

Loňský rok měl o jeden pracovní den méně než předloňský, takže i tento fakt přispěl k pětiprocentnímu meziročnímu poklesu tržeb v maloobchodě vykazovaných spolu s prodeji motorových vozidel (vč. jejich dílů a příslušenství) – v nejhrubším, statistickými metodami neočišťovaném, vyjádření. Pokles zapříčinily především výrazně nižší hodnoty prodeje pohonných hmot a nepotravinářského zboží. Tržby za potraviny proti lednu 2008 velmi mírně stouply (+0,3 %). Slevy obchodníků tentokrát nezabraly, ochlazená poptávka českých domácností už na tradiční lednové výprodeje neslyšela.

Drahomíra DubskáPokud vliv rozdílného počtu pracovních dní eliminujeme, pak se tržby meziročně snížily o 3,4 %, což byl více než dvojnásobný propad oproti nákupům domácností v zemích EU 27, kde klesly o 1,6 % (srovnání však poněkud pokulhává o vyloučení prodejů pohonných hmot). V zemích s nejtvrdším dopadem krize (Pobaltí, Rumunsko) se maloobchodní tržby v lednu meziročně propadly ve dvojciferném gardu, inflační vývoj naproti tomu zaznamenali ve Švédsku, na Maltě nebo v Rakousku. Při vyloučení rozdílného počtu pracovních dní i sezónnosti pak v České republice klesly v lednu tržby v maloobchodě včetně motoristického segmentu proti stejnému období roku 2008 o 3,6 %. 

Chudé jaro… 

O téměř desetinu se proti lednu předchozího roku snížily prodeje léků (paradoxně v době, kdy se mediálně silně probíralo riziko zasažení mexickou chřipkou) a také benzínu a nafty (růst jejich cen mohl přidat své, ovšem mnoho řidičů v prvním lednovém týdnu vlivem sněhové kalamity vůbec nevyjelo a sníh a mráz nutil omezit individuální dopravu prakticky celý leden). Tržby rostly pouze obchodním řetězcům a neočekávaně i maloobchodním prodejcům výpočetní techniky a mobilních telefonů.

Přílišný optimismus nenabuzují ani nadcházející měsíce – jaro zřejmě jako každoročně oživí tržby prodejců se sortimentem zahrádkářských potřeb (v lednu rostly tržby pouze tomu, který nechával zákazníky točit „Kolem štěstí“), mohou dále růst prodeje ojetých vozů nižší cenové úrovně a spolu  s tím prodej pohonných hmot. Trh práce příliš nadějí neskýtá, domácnosti budou asi i dál obracet každou korunu. 

Autorka je analytička Českého statistického úřadu

 

Cloud23

Text informace o vývoji v maloobchodu vydané dnes v 9 hodin lze nalézt na stránkách Českého statistického úřadu.