Hlavní navigace

Loni se začalo stavět jen tolik bytů co v roce 2003

19. 2. 2010

Sdílet

Aktuální komentář k datům Českého statistického úřadu, vydaným 19. února.

Výstavba bytů se propadá. Loni zahajovaly stavební firmy práce na nové bytové výstavbě už druhý rok po sobě s meziročním poklesem – jestliže situaci v roce 2008 bylo ještě možné pokládat za stagnaci, když začínajících staveb bylo zhruba stejně jako rok předtím (-0,6 %), loni se stav realitního trhu i české ekonomiky ukázal v plné nahotě. Kdyby měl být loňský rok měřen optikou toho předloňského, každý šestý byt by nebyl. Nově zahajovaná výstavba bytů klesla meziročně o 14,3 %, v bytových domech dokonce o pětinu (– 19,5 %). 

Příliš nepřekvapuje, že vázne především výstavba bytových domů, tedy převážně developerských projektů. Zarážející je spíš fakt, jak nedokázaly firmy podnikající v této branži včas rozpoznat, že nabídka je již delší čas výrazně nad poptávkou a dlouhou dobu mlžily. Extrémní růst cen bytů byl zřejmě lákadlem neodolatelným. Proto si developeři ještě počátkem loňského roku pospíšili s tvrzením, že raději omezí aktivitu, než by šli dolů s cenami. 

Musely se polekat až samy banky, když výrazně zpřísnily financování developerů požadavkem, že půjčí jen na polovinu výstavby, tu druhou už musí mít developer prokazatelně zajištěnu ze svých zdrojů. Až ztížené financování zchladilo euforii developerů z byznysu na českém trhu co se výstavby bytů týká. Nakonec povolili, se zajímavými „akčními“ slevami. 

Ekonomika však neroste, domácnosti šetří. Úvěrů na bydlení sice loni opět přibylo, ale jen tolik, co v roce 2005. Zhruba o 70 mld. korun – tedy žádný přírůstek jako předloni (+102 mld.) nebo v „úrodném“ roce 2007 (+139 mld. korun). Možná si domácnosti půjčují právě na zlevněné postavené byty. Počty těch dokončených v bytových domech totiž loni dokonce meziročně o desetinu stouply. 

Text informace o vývoji bytové výstavby, stavebních povoleních a zakázkách za 4. čtvrtletí a celý rok 2009 vydané ČSÚ dnes v 9 hodin lze nalézt na stránkách Českého statistického úřadu. 

 

Cloud22

Autorka je analytička Českého statistického úřadu