Hlavní navigace

Ministerstva, kraje, města, obce a úřady se zbavují nemovitostí: Prodej.Vasmajetek.cz

22. 5. 2012

Sdílet

 Autor: © Pavel Losevsky - Fotolia.com
Vzniknul nový, zcela unikátní elektronický systém pro zveřejňování nabídek, kterými státní správa a samospráva zpeněžuje svůj majetek.

Systém, jenž byl včera prezentován společně Ministerstvem pro místní rozvoj ČR (MMR), projektem Vasmajetek.cz a Asociací realitních kanceláří ČR (ARK), nese název Prodej.Vasmajetek.cz a je také platformou, v níž je pro uživatele zcela zdarma k dispozici online poradna odboru veřejných dražeb MMR a zprostředkovatelská služba dražebního servisu provozovaná ARK. Prodej.Vasmajetek.cz je dalším krokem projektu Vasmajetek.cz, který se od listopadu loňského roku snaží přispět k větší transparentnosti v oblasti zpeněžování majetku ministerstev, krajů, měst, obcí a státních institucí, a zároveň zpřístupnit tyto informace široké veřejnosti.

 

Bez jakéhokoliv papírování...

Již více než půl roku je za tímto účelem v provozu internetový portál www.vasmajetek.cz, kde jsou centralizovány informace o dražbách, aukcích i prodejích tohoto majetku. Práce, na které se podílejí jak naprogramovaní roboti (programy automaticky stahující z daných zdrojů informace o nabídkách), tak vyškolení pracovníci, se vyznačuje obrovským množstvím zdrojů, tedy institucí prodávajících svůj majetek. Komplikovanost a narůstající objem nezbytné práce se zakladatelé projektu rozhodli vyřešit vytvořením speciálního systému, jehož prostřednictvím by měly být do centralizace nabídek zapojeny samotné státní instituce. „Naším cílem je aktivní zapojení státní správy i samosprávy do našich snah o větší transparentnost při zpeněžování jejich majetku. Při vývoji systému jsme si ale zároveň byli vědomi velké administrativní zátěže například obcí nebo měst, a že pro ně není jednoduché pracovat ještě nad rámec toho, co jim určuje zákon. Proto jsme šli cestou maximálně jednoduchého internetového rozhraní, které umožňuje nabídky zveřejňovat v rámci minut, bez jakéhokoliv papírování nebo zasílání nabídek poštou, navíc s více informacemi, než je ze zákona nezbytné udávat. Systém také nabízí dvě unikátní služby, tedy poradnu MMR a zprostředkovatelskou činnost ARK. To jsou velmi užitečné služby, všechny navíc poskytované zcela zdarma,“ popisuje vznik a cíle systému David Hlinka, zakladatel a ředitel projektu Vasmajetek.cz.

Online poradna MMR ČR je aplikací, která uživatelům systému (např. starostům či primátorům) umožňuje rychle a jednoduše komunikovat s odborníky z odboru veřejných dražeb MMR ČR, kteří jsou připraveni pomoci s organizací vlastní dražby, poskytnout informace o zákonných povinnostech dražitelů nebo informovat o změnách v zákonech týkajících se veřejných dražeb. Komunikace funguje na principu online formuláře, kde uživatel definuje svůj dotaz, položí jej, a odbor veřejných dražeb v co nejkratší době zpracuje odpověď. „Ministerstvo pro místní rozvoj se jako gestor veřejných dražeb snaží o co největší a nejširší podporu právě v této oblasti. Projekt Vasmajetek.cz je jednou z významných cest, efektivita a transparentnost jsou zásady, které by vždy měly být na prvním místě,“ říká tisková mluvčí MMR Jana Jabůrková.

 

Náchod průkopníkem  

Na podobném principu funguje také zprostředkování dražebního servisu ARK, kde má uživatel v systému možnost poptat služby profesionálních dražebníků a realitních kanceláří. Pracovníci asociace osloví své členy a odešlou poptávajícímu nabídky, z kterých si může vybrat tu, která je pro něj nejvhodnější.

Pro uživatele systému i případné investory, kteří o majetek mají zájem, je zajímavá také služba, kterou zajišťuje společnost IMMO2. Ta do projektu přispívá obohacováním nabídek nemovitostí o investiční informace a disponuje také sítí více než 600 realitních makléřů, do které následně tyto nabídky distribuuje (systém pro sdílení obchodník nabídek mezi profesionály v nemovitostech).

Do vývoje systému Prodej.Vasmajetek.cz se již v roli testerů jako první město v České republice zapojilo město Náchod, dále systém testovaly také město Kožlany a Plzeňský kraj. Tamní úřady nyní budou systém využívat. „Jsem obecně příznivcem všech snah o větší transparentnost a v oblasti prodeje majetku obcí a měst tomu není jinak. Věřím, že tento projekt má naději na úspěch, a i proto se Náchod rozhodl systém využívat,“ říká starosta města Náchod Jan Birke. V tomto týdnu budou prostřednictvím MMR ČR osloveny všechny obce a města v České republice, aby se do projektu zapojily a využívaly služby systému Prodej.Vasmajetek.cz. Jakékoliv další státní instituce ale v případě zájmu o transparentní zpeněžování majetku mohou již dnes kontaktovat provozovatele systému. Každé z nich bude obratem vytvořen unikátní profil, prostřednictvím kterého mohou začít připravené služby využívat.

 

CS24

Foto: © Pavel Losevsky - Fotolia.com

 

Byl pro vás článek přínosný?