Hlavní navigace

Mírný optimismus českých výrobců…na splátky?

20. 4. 2010

Sdílet

Tuzemské oživení pokračuje, od začátku krize je zaznamenáváno již třetí zlepšení za sebou.

Světová ekonomika se pomalu zotavuje, obchodní aktivita postupně roste, důvěra výrobního sektoru se v mnoha zemích zvyšuje. Výrobní společnosti předpovídají stabilní růst tržeb i zisků. Zvýšit by se měly také investice. Optimismus českých výrobců je však jen mírný – již potřetí za sebou se zvýšil, ale stále zůstává pod úrovní před rokem 2009. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu celosvětové sítě poradenských společností KPMG Global Business Outlook Survey, zahrnujícího okolo 11 tisíc výrobních firem a společností, jež poskytují služby po celém světě.

„Téměř ve všech ukazatelích očekávají čeští výrobci v příštích dvanácti měsících zlepšení. Od propadu v lednu 2009 je to již třetí období za sebou, v němž jejich optimismus roste. Čísla, jichž dosahovali před krizí, jsou však zatím stále dosti vzdálená,“ hodnotí výsledky průzkumu Petr Škoda, partner odpovědný za služby pro výrobní společnosti v KPMG Česká republika. 

 

Nové zakázky jsou 

Například ukazatel očekávaného růstu tržeb je podle průzkumu, který probíhá třikrát do roka, u českých výrobců již počtvrté v řadě negativní. Od začátku krize, kdy se poprvé dostal výrazně do mínusu, se však neustále zvyšuje, takže nyní se již blíží pozitivním hodnotám (aktuálně -2,5 bodu).

Značné zlepšení (o více než 14 bodů) zaznamenal průzkum u objemu nových zakázek. Výrazně v plusu je také třeba využívání kapacit. Zaměstnanost zůstává v záporných hodnotách (-7,5 bodu), ale oproti předchozím obdobím již jen mírně. Podobný vývoj je patrný u ziskovosti, kapitálových výdajů a výdajů na výzkum a vývoj. Ani pozitivní výsledky, jakých dosáhl například ukazatel očekávaného růstu cen, však neznamenají, že by čeští výrobci měli vyhráno. V porovnání s historickým průměrem výsledků studie jsou mnohé hodnoty ještě stále slabé.

„Přestože výsledky ještě stále nedosahují dřívějších hodnot, můžeme se domnívat, že krize již pro české výrobce skončila a příštích dvanáct měsíců jim přinese růst. Radovat se ale můžeme teprve tehdy, až se oživení projeví skutečným růstem zaměstnanosti a investic. V České republice, ale ani v Evropské unii se – na rozdíl od USA a zemí BRIC – výrazný růst v těchto oblastech zatím neočekává,“ uvedl Petr Škoda.

 

Situace na světových trzích 

Díky dalšímu zlepšování světové ekonomiky se v příštích dvanácti měsících celosvětově očekává růst obchodní aktivity. Především výrobní sektor vykazuje vysoké sebevědomí, vzrostlo ale i firmám poskytujícím služby. Obecně se předpokládá růst tržeb, zisků i investic, dobře je na tom také zaměstnanost. 

Největšími optimisty jsou Spojené státy a země BRIC (především Brazílie), které předpovídají nejvýraznější nárůst aktivity a také nejpodstatnější zvyšování zaměstnanosti. Očekávání firem působících v Evropské unii se od minulého průzkumu také zlepšilo, i když ne tak nápadně. Naopak v Japonsku se důvěra oproti předchozímu období oslabila.

 

Srovnání České republiky se světem  

Ve srovnání se světem i v rámci Evropské unie se však čeští výrobci drží při zemi. Zatímco v České republice jsou hodnoty u části sledovaných ukazatelů stále negativní a ty pozitivní dosahují maxima kolem 20, globální výsledky se v mnoha oblastech pohybují kolem 40 až 50 bodů. Evropská unie je o něco opatrnější, avšak i za ní Česká republika pokulhává.

Například u obchodní aktivity jsou čeští výrobci s necelými 9 plusovými body na předposledním místě, za nimi následuje už jen Řecko s 25 body v minusu. Evropský průměr tohoto ukazatele dosahuje 43,4; nejpozitivnější očekávání ze všech sledovaných zemí EU má Velká Británie, Itálie a Německo (kolem 50).

 

Zdroj: Grayling

ICTZ23