Hlavní navigace

Miroslav Singer: V 1. čtvrtletí 2013 projdeme dnem poklesu a jediným faktorem růstu zůstane čistý export

22. 2. 2013

Sdílet

 Autor: © Alx - Fotolia.com
Ve středu 20. února se v pražském Grand Hotelu Bohemia konalo první letošní setkání Klubu finančních ředitelů. Již tradičně se novoročním tématem stala prognóza ekonomického vývoje v roce 2013 a ohlédnutí za rokem 2012.

Večer CFO Clubu zahájil Aleš Barabas, viceprezident Rady Klubu finančních ředitelů a člen představenstva UniCredit Bank Czech Republic. Kromě uvítání hostů představil moderátora diskuse Pavla Párala, šéfredaktora týdeníku Euro, a hlavního řečníka Miroslava Singera, guvernéra České národní banky.

 

HDP letos celkově klesne

Miroslav Singer se ujal slova a představil čerstvou zprávu České národní banky. Podle ní se česká ekonomika nachází již zhruba rok a půl v recesi. V prvním čtvrtletí 2013 pravděpodobně projdeme dnem poklesu a jediným faktorem růstu zůstane čistý export. HDP letos celkově klesne, postupně ale bude docházet k jeho oživování. Na druhou stranu nominální měnový kurs bude velmi pozvolna posilovat. Očekávat můžeme mírný pokles tržních úrokových sazeb a jejich následný růst až do poloviny roku 2014. Ze zprávy také vyplývá, že se v nejbližším období očekává další zpomalení ekonomického růstu v eurozóně. K jeho postupnému oživení dojde pravděpodobně v druhém kvartálu roku 2013.

 

Dobře bude napřesrok...

„Pokud všechno půjde dobře, například nevypukne další kolo krize v eurozóně, rok 2013 bude rokem pouze mírného poklesu. V roce 2014 by už měla česká ekonomika opět růst,“ povzbudivě zakončil Miroslav Singer prognózu ČNB.

Po prezentaci následovala panelová diskuse s členy CFO klubu. Otázky se týkaly především metodiky prognóz, delšího horizontu ekonomického vývoje či představy ČNB o zavedení eura. Jeden z dotazů, který položil korporátní finanční konzultant Jan Vinter, se týkal vzájemných sympatií s budoucím prezidentem ČR. Miroslav Singer ubezpečil, že vztahy s Milošem Zemanem měl v minulosti dobré. Zároveň věří, že v této rovině budou pokračovat.

 

Viceprezident Rady Klubu finančních ředitelů Aleš Barabas na závěr diskuse poděkoval všem přítomným za účast a uvedl na podium imitátora Petra Jablonského. Ten vtipnou formou udělal průřez politickým spektrem. Napodobil nového i současného prezidenta a hlavní představitele vlády. Po kulturní vložce následoval společenský večer. 

Další setkání Klubu finančních ředitelů se uskuteční 10. dubna. V jeho průběhu budou vyhlášeny výsledky tradiční prestižní výroční ceny Finanční ředitel roku 2012. Více o soutěži  a podmínkách hlasování se lze dovědět na stránkách www.cfoclub.cz.

 

 

ICTZ23