Hlavní navigace

MPO a ČMRZB chystají pomoc pro podnikatele v souvislosti s koronavirem

9. 3. 2020

Sdílet

 Autor: © artush - Fotolia.com
600 milionů korun by mohla být celková finanční podpora pro podnikatele v souvislosti s koronavirem. Bude-li třeba, částka se případně navýší až na jednu miliardu.

Na speciálním programu COVID úvěr nejen na základě podnětů z podnikatelských organizací přes víkend pracovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (MPO) s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB). Návrh by měla v nejbližším období pojednat vláda.

 

Program má podnikatelům pomoci s výpadkem financí, tedy cashflow. Mělo by jít o "rychlé peníze", které by státní ČMZRB při splnění stanovených podmínek poskytla.

 

"Pomoc se má týkat podniků, které kvůli nákaze přišly o obchodní zakázky v Itálii nebo v Číně, také dopravců kvůli poklesu přeprav, nebo podnikatelů, kteří doplatili na zrušení veletrhů. Půjde o 650 tisíc až 15 milionů korun pro jeden subjekt," říká vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček a dodává: "Žádosti o COVID úvěr by ČMZRB začala přijímat do měsíce od schválení programu vládou, návrh chceme předložit k posouzení zítra."

 

Návrh programu mimo jiné počítá s ročním odkladem splátek a splatností dva roky.

 

"Z COVID úvěru by malé a střední podniky mohly financovat drobný majetek či zásoby, firmy starší tři let například i mzdy nebo pohledávky," říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro evropské fondy Marian Piecha a dodává: "Žádostí o podporu by měla posuzovat komise složená z expertů ministerstva a ČMZRB."

ICTZ24

 

Už nyní platí řada opatření třeba v dopravě, zrušily se přímé mezinárodní lety z Korejské republiky a ze všech letišť na území regionů Emilia-Romagna, Piemont, Lombardie a Benátsko v Italské republice na všechna letiště na území České republiky, už dříve byly do odvolání zrušeny lety do/z Číny.

Byl pro vás článek přínosný?