Hlavní navigace

Na evropské trhy IPO se vrací život

9. 4. 2013

Sdílet

 Autor: © bit.it - Fotolia.com
Březnový příliv primárních emisí (IPO), za nimiž z velké části stojí soukromý kapitál, lze považovat za první známky oživení na evropských trzích IPO.

Jak ukázala studie PwC IPO Watch Europe za první čtvrtletí 2013, vzrostla meziročně hodnota evropských IPO o 40 % na 3,2 miliardy eur. Nárůst byl tažen zejména primární emisí LEG Immobilien na Deutsche Börse. Zatím největší IPO letošního roku vyneslo 1,2 miliardy eur. 

Další vzpruhou pro evropské trhy primárních emisí byly londýnské IPO nemovitostní Countrywide a pojišťovací Esure, které dohromady vynesly více než 0,9 miliardy eur. Zařadily se tak mezi pět největších evropských primárních emisí v tomto čtvrtletí. Jednalo se o první dvě IPO na londýnském hlavním trhu, za nimiž stál soukromý kapitál, od primární emise AZ Electronic v říjnu 2010. 

Mohou tak připravit cestu dalším IPO, za nimiž stojí soukromý kapitál. A již na počátku dubna na ně navázaly výrobce kabeláží HellermannTyton v Londýně a diářů Moleskine, který byl přijat k obchodování v Itálii. Emise firem vlastněné soukromým kapitálem, se v prvním čtvrtletí podílely na celkových výnosech evropských IPO 28 %, v Londýně dokonce 47 %. 

 

Oživení, kam se podíváš...

„První čtvrtletí roku 2013 bylo pro trhy IPO povzbudivé. Pokud aktuální nálada vydrží, Londýn i zbytek Evropy se mohou těšit na dobrý rok s velkým přílivem emisí, které se na trhu uchytí. Očekáváme, že příprava primárních emisí se bude týkat celé řady odvětví v průběhu celého roku, zejména bankovnictví, pojišťovnictví, realit a zábavy,“ říká Marek Richter, partner ve společnosti PwC Audit, který radí mimo jiné klientům s přípravou firmy na vstup na burzu. 

„Fondy soukromého kapitálu považovaly v posledních letech IPO spíše za únikovou cestu ze svých investic. I je však odradil nejistý vývoj trhů a negativní nálada investorů. Navzdory dobrému výkonu posledních primární emisí nás čeká ještě dlouhá cesta, než se obnoví důvěra i dalších hráčů ze sektoru soukromého kapitálu.“ 

Za klíčový barometr silné poptávky ze strany investorů můžeme považovat to, že nabídkové ceny LEG Immobilien, všech hlavních londýnských IPO, vč. HellermannTyton, a Moleskine v Itálii se udržely v rámci svých publikovaných relací. Navíc, pozitivně se vyvíjel i kurz nových emisí při následném obchodování – buď rostl, nebo alespoň udržel nabídkové ceny. Nejlépe se dařilo Crest Nicholson a Countrywide, jež ke konci čtvrtletí vzrostly o přibližně 34 %, resp. 11 %.

 

 

5 největších evropských IPO

společnost

Získané prostředky (mil. eur)

sektor

burza

LEG Immobilien

1165

nemovitosti

Deutsche Börse

Esure

703

pojišťovnictví

Londýn

Greencoat UK Wind

302

finance

Londýn

Crest Nicholson

261

stavebnictví

Londýn

Countrywide

237

nemovitosti

Londýn

 

Zdroj: PwC IPO watch