Hlavní navigace

Nejoptimističtější 1. čtvrtletí od roku 2008: Firmy nesníží počty zaměstnanců

14. 12. 2013

Sdílet

 Autor: © Sergej Khackimullin - Fotolia.com
Výsledky průzkumu „Manpower Index trhu práce“ ukazují, že zaměstnavatelé v příštím čtvrtletí, které je pro trh práce nejhorším obdobím roku, neočekávají žádné změny.

Společnost Manpower Česká republika zveřejnila výsledky průzkumu „Manpower Index trhu práce“ pro první čtvrtletí roku 2014. V rámci průzkumu Manpower Index trhu práce pro první čtvrtletí 2014 byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 750 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce března 2014 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“

 

Pokud se podíváme na sezonně očištěná data... 

Zaměstnavatelé v České republice očekávají pro první čtvrtletí 2014 stagnaci v náborových aktivitách. Čtyři procenta zaměstnavatelů očekávají nárůst počtu pracovních sil, 4 % předpovídají snížení počtu pracovních sil a 91 % zaměstnavatelů nepředpokládá žádné změny. Na základě těchto údajů vykazuje Čistý index trhu práce pro Českou republiku pro první čtvrtletí 2014 hodnotu 0 %. 

„Prognózy na trhu práce bývají na první čtvrtletí tradičně nejslabší, navíc jsou nyní poznamenané rokem 2013, ve kterém rostl počet nezaměstnaných lidí a klesaly obraty, zvláště v oborech maloobchodu, službách a průmyslové výrobě. Manpower index trhu práce na 1. čtvrtletí 2014 předpovídá stagnaci v náborech firem, ale i tak se jedná o nejoptimističtější Q1 od roku 2008. Pokud se podíváme na sezonně očištěná data, vidíme, že bude nabírat více zaměstnavatelů, než je pro toto období obvyklé,” řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika.

 

Porovnání podle odvětví 

Zaměstnavatelé pouze ve dvou z deseti odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí nárůst počtu pracovních sil. Nejsilnější hodnotu Čistého indexu trhu práce +5 % hlásí odvětví Finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům. Velkoobchod a maloobchod vykazuje hodnotu +3 %. Výrazný útlum náborových aktivit hlásí odvětví Doprava, skladování a komunikace, kde má Index hodnotu -12 % a Ubytování a stravování s Indexem -10 %.

 

Regionální srovnání v rámci ČR 

Zaměstnavatelé na Moravě očekávají pro první čtvrtletí 2014 zvyšování počtu pracovních sil. Čistý indexu trhu práce dosáhl +1 %. V Praze se očekává stagnace s hodnotou Indexu 0 %. Naproti tomu zaměstnavatelé v Čechách hlásí utlumený trh práce s hodnotou Indexu -2 %. 

 

Globální pohled 

Přestože ekonomické problémy a celková nejistota na světovém trhu práce stále přetrvávají, výsledky průzkumu pro první čtvrtletí nadcházejícího roku ukazují na to, že většina zaměstnavatelů plánuje v různé míře zvyšovat počet pracovních sil. Zaměstnavatelé ve 34 ze 42 sledovaných zemí a oblastí předpovídají pozitivní náborové plány. Z celosvětového hlediska je nejsilnější předpověď v Indii, Tchaj-wanu a na Novém Zélandu. Oproti tomu nejslabší a zároveň negativní náborové prostředí očekávají zaměstnavatelé v Itálii, Finsku, Španělsku, na Slovensku a v Belgii. V porovnání s předchozím čtvrtletím se optimismus zaměstnavatelů zvýšil ve 21 zemích a oblastech, a v meziročním srovnání poklesl v 17 zemích a oblastech. 

Další výsledky průzkumu Manpower Index trhu práce budou zveřejněny 11. března 2014.

 

O průzkumu „Manpower Index trhu práce“ 

Průzkum Manpower Index trhu práce se provádí každé čtvrtletí za účelem sledování záměrů zaměstnavatelů snížit nebo zvýšit počet zaměstnanců během následujícího čtvrtletí. Česká republika je jednou ze 42 zemí a oblastí, ve které průzkum probíhá. V rámci projektu Manpower Index trhu práce pro 1. kvartál roku 2014 byli osloveni zaměstnavatelé reprezentativního vzorku 750 zaměstnanců v České republice a byla jim položena stejná otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v prvním čtvrtletí 2014 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“ 

Průzkum „Manpower Index trhu práce“ se provádí každé čtvrtletí za účelem sledování záměrů zaměstnavatelů snížit nebo zvýšit počet zaměstnanců během následujícího čtvrtletí.

Průzkum probíhá již více než 50 let a za tuto dobu se stal jedním z nejdůvěryhodnějších průzkumů náborové aktivity na světě. Manpower Index trhu práce je založen na dotazování více než 65 000 zaměstnavatelů z veřejného i soukromého sektoru napříč 42 zeměmi a je považován za vysoce důvěryhodný ekonomický indikátor. 

 

Průzkum Manpower Index trhu práce nyní probíhá v těchto 42 zemích a oblastech světa: Argentina, Austrálie, Belgie, Brazílie, Bulharsko, Česká republika, Čína, Finsko, Francie, Guatemala, Hongkong, Indie, Irsko, Itálie, Izrael, Japonsko, Jihoafrická republika, Kostarika, Kanada, Kolumbie, Maďarsko, Mexiko, Německo, Nizozemí, Nový Zéland, Norsko, Panama, Peru, Polsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Singapur, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Tchaj-wan, Turecko, USA a Velká Británie. Projekt odstartoval ve Spojených státech a Kanadě v roce 1962 a v roce 1966 se zapojila také Velká Británie. V roce 2002 se připojují Mexiko a Irsko, o rok později pak dalších 13 zemí. Nový Zéland se přidává v roce 2004, Čína, Indie, Švýcarsko a Tchaj-wan v roce 2005 a Argentina, Peru, Kostarika a Jihoafrická republika v roce 2006. V roce 2008 se do projektu zapojují i Česká republika, Guatemala, Kolumbie, Polsko, Rumunsko a Řecko, v roce 2009 Maďarsko a Brazílie, v roce 2010 Panama, pro rok 2011 Bulharsko, Izrael, Slovensko, Slovinsko a Turecko, v roce 2012 Finsko.

Více informací o průzkumu a detailní výsledky za všechny země najdete na stránkách www.manpowergroup.com v sekci Research Center nebo na http://www.manpower.cz/index-trhu-prace.php

 

O společnosti ManpowerGroup

Společnost ManpowerGroup™ (NYSE: MAN) je světovým lídrem v poskytovaní inovativních služeb a řešeni na míru, které pokrývají životni cyklus zaměstnance a pomáhají jejím klientům dosáhnout svých cílů a zvýšit svoji konkurenceschopnost. ManpowerGroup, společnost s obratem $22 miliard a s 65letou zkušenosti v oboru, nabízí komplexní nabídku řešeni v oblasti lidských zdrojů, která pomáhají klientům uspět v nastupující éře „talentismu“. Tato řešeni pokrývají všechny potřeby zaměstnavatelů od vyhledání a náboru talentů, jejich hodnoceni, trénink a rozvoj, řízeni kariery, po agenturní zaměstnávaní a outsourcing. ManpowerGroup disponuje největší světovou sítí v oblasti lidských zdrojů s téměř 3900 pobočkami ve vice než 80 zemích světa. Vytváří tak dynamickou kombinaci bezkonkurenční globální působnosti se znalostmi a zkušenostmi na regionálních trzích práce, aby vyhověla potřebám svých 400 000 zákazníků ročně, k nimž se řadí jak menší a střední podniky všech odvětví, tak největší světové nadnárodní korporace. ManpowerGroup poskytuje svá řešení v rámci svých společnosti ManpowerGroup™ Solutions, Manpower, Experis a Right Management.

 

Více informací na www.manpowergroup.com.

V České republice se ManpowerGroup každý měsíc stará o personální a mzdovou agendu pro téměř 8000 zaměstnanců, které vyhledal a kteří pracují u jeho klientů. V roce 2012, díky své sítí 25 poboček, ManpowerGroup našel pro 1000 klientů 19 000 nových zaměstnanců. Více informací o společnosti ManpowerGroup naleznete na www.manpowergroup.cz.

Aktuální informace z trhu práce

ManpowerGroup je nejdůvěryhodnější značkou ve svém oboru a opět byla jako jediná společnost z oboru lidských zdrojů jmenována na seznamu Světových etických společností 2012 Institutem Ethisphere za svoje principy a závazky k etickému chování, včetně etického řízení a dodržování etických postupů a za svoji společenskou odpovědnost.

 

V lednu 2011 ManpowerGroup upozornil na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu na začátek nové éry – doby talentismu, kde mnohem důležitější, než přístup ke kapitálu, je schopnost vyhledat, zaujmout a rozvíjet lidi správné „talenty“. Lidí s potřebným profilem je na trhu práce stále méně a situace se bude jen zhoršovat. Koncept talentismu jako nového kapitalismu se ujal a stal se hlavním tématem Světového ekonomického fóra v Davosu v roce 2012. Více informací o této studii najdete na www.manpowergroup.com/humanage

Na stránkách ManpowerGroup naleznete průzkumy a studie, které se zabývají současnými trendy na trhu práce, jako je např. každoroční průzkum Nedostatek lidí s potřebným profilem, Top10 nejhůře obsazovaných pozic, kvartální Manpower Index trhu práce a mnoho dalších. 

Sledujte Jeffa Joerrese, generálního ředitele a předsedu představenstva ManpowerGroup na Twitter: twitter.com/manpowergroupjj. Joerres je jedním z šesti generálních ředitelů uvedených na seznamu Fortune 500, kteří využívají Twitter ke komunikaci svých sdělení. Naleznete zde aktuální informace z dění na trhu práce.

 

Novinky z českého trhu práce sledujte na stránkách na sociálních sítích http://www.linkedin.com/company/2970175?trk=tyah a https://www.facebook.com/pages/ManpowerGroup-Czech-Republic/113036102061900

 

 

cyber23

 

 

Byl pro vás článek přínosný?