Hlavní navigace

Neklid po volebním výsledku v Itálii

6. 3. 2013

Sdílet

 Autor: © VeSilvio - Fotolia.com
Devizové trhy strávily většinu minulého týdne stabilizací po výsledcích italských parlamentních voleb. Patová situace v italském senátu je historická, což zvýšilo nervozitu a nejistotu investorů. Negativní dopad na míru averze vůči riziku byl následně do určité míry utlumen komentáři ze strany centrálních bankéřů ECB a Fedu Draghiho a Bernankeho.

Ke zlepšení sentimentu investorů kromě jiného přispěly příznivé makroekonomické ukazatele a také relativně úspěšná aukce italských státních dluhopisů. Zatímco jejich výnosy zaznamenaly růst v důsledku snížení důvěry, původně zamýšlený objem 6,5 miliard eur byl nakonec upsán v plné výši, což bylo trhy vnímáno jako pozitivní signál. Investoři dali italské vládě určitou lhůtu k vytvoření funkční vlády. Od poloviny týdne již trhy zaznamenaly jistý vzestup. Euro, komoditní měny a měny středoevropského regionu částečně korigovaly své předchozí ztráty, zatímco bezpečné měny v podobě dolaru, jenu a franku oslabily.

Pokles koruny vůči americkému dolaru měl za následek také její pokles k euru. Ukazatele zahraničního obchodu v poslední době zaznamenaly vzhledem k nižšímu exportu určité zhoršení, zatímco ve stejné době míra nezaměstnanosti vzrostla na nové maximum. V kombinaci by tato data mohla zvýšit pravděpodobnost další podpory měnové politiky skrze devizový kanál, což by korunu limitovalo v potenciálním růstu.

 

Hlavní události tohoto týdne 

Tento týden by mohl být pro obchodníky s korunou o něco zajímavější vzhledem k očekávaným výsledkům bilance zahraničního obchodu a vývoje nezaměstnanosti. Ukazatele zahraničního obchodu v poslední době zaznamenaly vzhledem k nižšímu exportu určité zhoršení, zatímco ve stejné době míra nezaměstnanosti vzrostla na nové maximum. V kombinaci by tato data mohla zvýšit pravděpodobnost další podpory měnové politiky skrze devizový kanál, což by korunu limitovalo v potenciálním růstu.

 

 

 

Autor je analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

 

 

Byl pro vás článek přínosný?