Hlavní navigace

Německý statistický úřad: Reálné mzdy na Rýně a Sprévě klesají

29. 4. 2010

Sdílet

V roce 2009 si němečtí zaměstnanci vydělali méně než v roce předchozím. Především banky a pojišťovny se velice uskrovnily při vydávání prémií.

Německý Spolkový statistický úřad zveřejnil údaje o vývoji tamějších reálných mezd. Podle nich spadly výdělky zaměstnanců s plným pracovním úvazkem v posledním roce o 0,4 procenta. Hrubé měsíční příjmy zůstaly v roce 2009 beze změn, naproti tomu se spotřební ceny zvýšily o 0,4 procenta.V porovnání s rokem 2008 jde o výrazné zhoršení, tehdy reálné mzdy ještě o 0,4 procenta stoupaly (hrubý měsíční příjem + 3,0%, spotřební ceny + 2,6%). 

Čtvrtý kvartál roku 2009 beze změn 

Při porovnání reálných mezd ve čtvrtých čtvrtletích let 2009 a 2008 se také jedná o pokles o průměrně 0,4 procenta (hrubý měsíční příjem + 0,0%, spotřební ceny + 0,4%). 

Velký odliv platových prémií 

Není překvapením, že slabý vývoj hrubých příjmů svádějí statistici především na vážné propady v platových prémiích, které jsou odvislé od konjunktury. V porovnání s předchozím rokem se v roce 2009 propadly ve všech zkoumaných odvětvích o celkem 6,2 procenta. 

Krácení v bankách, pojišťovnách a automobilovém průmyslu

Obzvláště velké krácení prémií postihlo například zaměstnance bank a pojišťoven, kde se jednalo o celých 20 procent. V automobilkách se platové bonusy propadly o 15,4 procenta. Základní příjmy, tj. hrubá mzda bez odměn, naopak narostla o 1,2 procenta. 

„Kurzarbeit“ snižuje statistické výdělky 

Při celkovém pohledu je vývoj průměrných mezd zcela pod vlivem hospodářské krize, což se projevilo především na vysokém počtu zkrácených pracovních dob. Placená pracovní doba v průmyslu se v roce 2009 snížila v porovnání s předchozím rokem o 3,8 procenta. Celkově stál vývoj mezd v roce 2009 zcela pod vlivem ekonomické krize, což se projevilo na hojném nasazování zkrácené pracovní doby, tzv. kurzarbeit. Obzvlášť postižen byl zpracovatelský průmysl. Zde klesla průměrná pracovní doba o 4,6 procenta na 36,7 hodin za týden. To způsobilo, že průměrná základní mzda klesla o 2,5 procenta.

Ztráty na platech byly částečně kompenzovány státními dotacemi na krácení pracovní doby. Tato sociální politika není ve statistice zohledněna. Hrubá hodinová mzda nebyla krátkou pracovní dobou ovlivněna, ve zpracovatelském průmyslu stoupla podle statistiků průměrně o 2,1 procenta na 19,82 eura. 

Průměrné mzdy v průmyslu a službách 

Průměrný pracující zaměstnaný na plný pracovní úvazek vydělal za rok 2009 v průmyslu a ve službách 41 468 eur hrubého. Nejvyšší výdělky byly dosáhnuty v bankách a pojišťovnách (58 473 eur) a v energetice (58 316 eur). Naproti tomu v pohostinství se hrubé roční mzdy pohybovaly nejníže (23 636 eur).

 

Z němčiny přeložil Zbyněk Hutar

 

 

Byl pro vás článek přínosný?