Hlavní navigace

Novela zákona o investičních pobídkách pomáhá zvýšit zájem firem investovat v ČR

9. 7. 2012

Sdílet

 Autor: © iNNOCENt - Fotolia.com
V průzkumu mezi firmami, který provedla společnost Deloitte ve spolupráci s agenturou CzechInvest a Sdružením pro zahraniční investice – AFI, uvedla více než polovina dotázaných společností (56 %), že po novele zákona o investičních pobídkách zvažuje investiční pobídky využít.

Investiční pobídky je možné čerpat pouze v případě, že firmy investují právě v České republice. Schválený právní předpis tak přichází v době, kdy firmy zvažují nové investice ve střední Evropě. Nejvíce firmy plánují investovat do zpracovatelského průmyslu a technologických center. „Dvě třetiny oslovených budoucích investorů v České republice již mají zkušenosti s investičními pobídkami a mají zájem se o ně opět ucházet. Mezi obory s nejvýznamnějšími investicemi dominuje automobilový průmysl, strojírenství a chemie,“ uvádí k závěrům průzkumu Marek Romancov, partner v daňovém oddělení Deloitte.

 

Dopad na kvalitu investic

„Novela zákona o investičních pobídkách splnila očekávání investorů a potvrzuje se, že začala platit ve správné době,“ říká generální ředitel agentury CzechInvest Miroslav Křížek a dodává: „Pro CzechInvest představuje důležitý nástroj, díky němuž můžeme nalákat do České republiky další významné investory, kteří představují nejen příjmy do státní kasy, ale rovněž nová pracovní místa a příležitosti pro tuzemské dodavatele.“

„V předchozím režimu nevyčerpalo pobídky v plné výši 57 procent dotazovaných investorů. Dvě třetiny z nich přitom hodnotu přislíbených pobídek nedokázalo využít z více než jedné čtvrtiny. Průzkum tím dokazuje, že prodloužení slevy na dani z příjmů z pěti na deset let, kterou se v novele zákona podařilo prosadit, byl krok správným směrem. Povzbudí nejen firmy v dalším investování, ale bude mít dopad také na kvalitu investic, u nichž se nebudou firmy bát investovat do vyspělých a náročných technologií,“ doplňuje Kamil Blažek, předseda Sdružení pro zahraniční investice – AFI.

 

Důležité kritérium pobídek

Podle realizovaného průzkumu by navíc 15 procent zamýšlených investic mělo být zacíleno na nový koncept tzv. strategické investiční akce, při které je poskytována přímá finanční podpora. Toto důležité kritérium pobídek sledují zejména velcí investoři. Formu přímé finanční dotace přitom již delší dobu poskytuje většina konkurenčních států v našem regionu a v České republice se nyní stává lákadlem pro investice ve výši nad 500 milionů korun a zároveň 500 nových pracovních míst v případě zpracovatelského průmyslu a 200 milionů korun a zároveň 120 nových pracovních míst u technologických center.

Ačkoliv mají firmy zájem se o investiční pobídky ucházet, v jejich využívání vidí několik omezení. Mimo jiné očekávají firmy od vlády flexibilnější provázání investiční podpory s globálním ekonomickým vývojem: „Jako nejvýznamnější riziko v českém zákoně o dani z příjmů vnímají investoři přísně vymezené podmínky v oblasti převodních cen, které například na Slovensku v zákoně takto zakotveny nejsou. Dalším rizikem pro investory je také omezení vybraných operací s podnikem v průběhu přidělené investiční pobídky. Tato omezení mohou mít za následek rozhodnutí investorů neinvestovat v České republice,“ dodává Luděk Hanáček, ředitel v daňovém oddělení Deloitte.

 

Průzkum byl realizován v květnu 2012 a navazuje na novelizaci zákona o investičních pobídkách č. 72/2000 Sb., který začne platit v červenci tohoto roku.  Průzkumu se zúčastnily desítky firem z řady odvětví, především automobilového průmyslu a strojírenství. Ve vzorku byly zastoupeny jak menší podniky do 100 zaměstnanců, tak střední a velké firmy.

 

Zdroj: Deloitte

 

CS24

Foto: © iNNOCENt - Fotolia.com

 

Byl pro vás článek přínosný?