Hlavní navigace

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění č. 298/2011 Sb.

26. 3. 2012

Sdílet

 Autor: © Beboy - Fotolia.com
Tato novela zavádí tzv. ekonomicky náročnější variantu zdravotnických služeb. Od 1. 1. 2012 si tak pacienti mohou vybrat, zda-li jim bude zdravotní služba poskytována v základní či v ekonomicky náročnější variantě.

V současné době není seznam nadstandartních zákroků rozsáhlý, nicméně vyhláška obsahující výčet zdravotních služeb zahrnuje různé typy vakcín (tetanus, chřipka, pneumokok, HPV, tuberkulóza, vzteklina), sáder a očních čoček. V budoucnu by měly být na seznam přidány nejen jednotlivé zákroky, ale i tzv. organizační nadstandard týkající se zdravotní péče mimo ordinační hodiny, výběr konkrétního lékaře atd.

Pro určení základní a ekonomicky náročnější varianty se presumuje, že základní varianta je v souladu s účelným a hospodárným vynakládáním zdrojů veřejného zdravotního pojištění a jako taková je hrazena ze zdravotního pojištění. Ekonomicky náročnější varianta pak zahrnuje ostatním způsoby, kterými lze poskytnout hrazenou službu se stejným terapeutickým účinkem. Pacient doplácí rozdíl v ceně mezi základní a ekonomicky náročnější variantou.

 

Další informace lze najít zde a zde

 

Autor je advokát, trvale spolupracující s NWD Legal 

 

 

 

Foto: © Beboy - Fotolia.com

 

 

Byl pro vás článek přínosný?