Hlavní navigace

Nový způsob podání daňového přiznání

11. 3. 2010

Sdílet

Klidně seďte doma v křesle a bez jakýchkoliv front a stresu. A na tlačítko „Odeslat“ lze kliknout třeba až 31. 3. v 23:58.

Blíží se konec března a pro mnohé z nás tento termín znamená, že kromě pomalu stoupajících teplot nastal čas podat přiznání k dani z příjmů. Za ty šťastnější tuto povinnost obstará jejich zaměstnavatel a zbytek se musí buďto spolehnout na daňového poradce, což není nejlevnější, nebo se vypořádat s tím růžovým žroutem času a nervů po svém. A když už se vám povede formulář vyplnit, musíte s ním na finanční úřad nebo na poštu, kde vás čekají dlouhé nebo nekonečné fronty. Český národ je tak trochu známý tím, že nechává vše na poslední chvíli, a tak se dá očekávat, že pošty budou opět 31. března plné zoufalých lidí třímajících růžové formuláře v několikahodinových frontách. Existují však i jiné způsoby, jak si celý proces podání usnadnit, ne-li zpříjemnit. Základem je vyřídit vše z pohodlí domova nebo alespoň s minimální námahou.

Pokud podáváte daňové přiznání klasicky, čeká vás jedna cesta pro formuláře, zdlouhavé vyplňování, listování ve formuláři a jeho nepřehledných pokynech k vyplnění, a druhá cesta na finanční úřad nebo poštu. V dnešní době však existuje to, čemu říkáme elektronické podání daňového přiznání. Je ale potřeba dobře vybírat, jakému způsobu dáte přednost. Na internetu lze nalézt různé elektronické formuláře. Níže se zmíníme o těch nejvyužívanějších, a to včetně jejich vlastností a parametrů. 

Dobré a ještě lepší

Mezi nejčastěji užívané elektronické formuláře patří: Interaktivní formulář ministerstva financí, EPO – formulář ministerstva financí pro elektronické podání (mfcr.cz), XLS (idnes.cz) a PDF formuláře na webu, služba onlinepriznani.cz a formulář 602XML (www.bezpapiru.cz), který je k dispozici na finančním serveru Měšec.cz nebo Bezpapiru.cz. Existuje mezi nimi však několik drobných, ale i zásadních rozdílů. Pojďme se na ně podívat blíže.

Tím prvním, co vás asi bude zajímat je, zda je možné daný „tiskopis“ použít zdarma. Pro tento rok je tomu tak u všech uvedených způsobu, i když je třeba dát si pozor, protože v případě, že budete vybírat jiné formy podání, už tomu tak být nemusí. Například některé XLS formuláře požadují za zpřístupnění plné verze poplatek.

Velice příjemnou funkcí je automatická kontrola zadávaných dat. Tou disponují všechna zmíněná řešení, avšak pouze aplikace EPO a formuláře 602XML jsou schopny dělat tuto kontrolu přímo přes server ministerstva financí. O automatických výpočtech číselných údajů asi ani není třeba se zmiňovat, protože každý elektronický formulář jimi disponuje. Pokud ne, tak to už bychom si rovnou mohli vyplnit ten papírový.

Tou nejzásadnější výhodou je však možnost elektronicky vyplněný formulář taktéž elektronicky podat. Jakoliv hezky a lehko vyplněný formulář ztrácí své kouzlo při jeho vytištění na tiskárně, protože s ním musíte na úřad nebo na poštu, nehledě na fakt, že stát na vás tímto způsobem přenáší náklady za tiskopisy. Skutečné kouzlo elektronického daňového přiznání tkví v tom, že se po vyplnění stiskne tlačítko odeslat, a tím vaše starost s daněmi končí. Samozřejmě jen v případě, že nemáte daňový nedoplatek. Touto funkcí na celém internetu disponují pouze dva formuláře, a to EPO a 602XML. K elektronickému podání daňového přiznání přes EPO je však třeba zakoupit kvalifikovaný elektronický podpis nebo komplikovaně vkládat vygenerovaný soubor XML přes portál datových schránek a datovou zprávu. V případě 602XML je podání přes datovou schránku zautomatizováno na jedno kliknutí a zadání přihlašovacích údajů, což představuje ten nejkomfortnější způsob a navíc je zcela zdarma. 

Potěší i osobu samostatně výdělečně činnou 

Formulář 602 pro přiznání k dani potěší i OSVČ, jelikož je propojen s formuláři Přehled o příjmech a výdajích OSVČ pro ČSSZ i zdravotní pojišťovny. Data se automaticky načtou z daňového přiznání, a máte tak ušetřenou práci s dalšími dvěma formuláři. Všechny formuláře pak elektronicky doputují na Českou správu sociálního zabezpečení či do vaší zdravotní pojišťovny. Vy můžete klidně sedět doma v křesle a bez jakýchkoliv front a stresu. A na tlačítko „Odeslat“ kliknout třeba až 31. 3. v 23:58.

Užitečným nástrojem při vyplňování formuláře je nápověda či průvodce. Kontextovou nápovědou disponují všechny zmíněné podoby formulářů. Většinou se jedná o text, který je u klasické papírové formy uveden hustým drobním písmem na přiloženém listě. Vždy, když kliknete do nějaké kolonky, zobrazí se k němu náležící část textu. Průvodcem, tedy jakýmsi dotazníkem, po jehož vyplnění dojde k převedení informací do klasického formuláře, disponuje pouze onlinepriznani.cz, kterému však musíte přes internet zaslat veškerá svá citlivá data.

Veškeré nápovědy vám ale mohou být málo, pokud narazíte i na jen trochu specifičtější případ. Pak nezbývá, než se obrátit na daňového poradce nebo daňovou poradnu, která funguje zdarma na stránkách mediálního partnera Měšec.cz. 

Šetřeme naše lesy 

Většina zdarma dostupných formulářů se specializuje na fyzické osoby nikoli však již na právnické. Výjimku tvoří formulář EPO a 602XML, které svým prostřednictvím umožňují podat daňové přiznání i právnickým osobám. Zásadní vlastností elektronického formuláře je ochrana osobních údajů. U XLS formulářů žádné nebezpečí nehrozí. Tedy alespoň ne v případě, že cestou na poštu někde neztratíte obálku s vytištěným přiznáním. EPO formulář zasílá vaše data přímo na finanční úřad a kromě státní instituce se k datům nikdo nedostane. Stejné je to i u 602XML, kdy jsou data zasílána stejnou cestou nebo přes datovou schránku.

Ať už si vyberete jakýkoliv z těchto způsobů podání daňového přiznání, mějte na vědomí, že nejlepší variantou je elektronické podání a to od vyplnění, až po odeslání. Šetříte svůj čas i papír. Navíc pokud vyplníte daňové přiznání přes 602XML a pošlete jej přes datovou schránku, tak tím podpoříte výsadbu nových stromů v ČR.

 

Cloud22