Hlavní navigace

O kolik sníží Evropská centrální banka své signální úrokové sazby?

4. 6. 2014

Sdílet

 Autor: © Laurent Renault - Fotolia.com
Dolar dnes k euru stagnuje. Nejprve jsme sice viděli mírné oslabující tendence, později se ale vývoj otočil a dolar své zisky umazal. Všichni čekají na zítřejší zasedání ECB. To bude zprávou číslo jedna.

Vladimír Pikora Dnes snad nikdo nespekuluje o tom, zda Evropská centrální banka (ECB) sníží či nesníží své signální úrokové sazby. Spekuluje se už pouze o tom, o kolik je sníží. Nejobvykleji se sazby snižují 0,25 procentního bodu. Ale tentokrát nejsme v normální situaci. A tak se spekuluje, že ECB nejdříve jen otestuje, co to s ekonomikou udělá, když se sazbami hne „o kousek“, a sníží je jen o 0,10 či 0,15 procentního bodu. Pokud to s ekonomikou neudělá nic převratného, bude v podobném snižování sazeb ještě několikrát pokračovat. (tedy aspoň podle momentálně nejrozšířenějšího názoru na trhu) Z eura se tak stane úžasná financující měna v tzv. carry trades: Dnes si totiž lze na mezibankovním trhu půjčovat eura na tři měsíce za 0,32 %, po zásahu ECB by to mělo být o necelých 15 bazických bodů méně. Nejspíš to bude kolem 0,20 %. Jenomže kupříkladu v rublech si na tři měsíce uložíte peníze za 9,2 %. Takže pokud nepůjde kurz rublu zásadně proti vám, za tři měsíce vyděláte 9,0 % p.a. A to není špatný výnos. A ještě to lze „vylepšit“, když si kurz zajistíte – pak je to téměř bez rizika. To by mělo vést k tomu, že se na trhu bude euro víc prodávat než nakupovat. Euro by proto mělo k lépe úročeným měnám oslabovat.

 

Je zlato už přeprodané?

ECB rozdá karty i jinde. Kvůli tomu, že je dnes dolar silnější než před měsícem, projevuje se prodejní trend i na trhu se zlatem. Jeho cena je nejnižší za čtyři měsíce. Pokud ECB sníží své úrokové sazby a bude signalizovat sérii podobných kroků, bude dolar k euru sílit. To znamená, že by měl ještě víc tlačit na zlato. Krátkodobě by proto mělo jít zlato ještě níž. Jenomže technické indikátory, jako jsou index relativní síly či stochastik, říkají, že je zlato už tzv. přeprodané a tudíž k nižším hodnotám půjde, jen pokud se bude zdát, že dolar bude po krocích ECB sílit výrazněji.

 

Paní komisařka se už těší

Zákulisí finančních trhů zatím žije evropskou politikou. Hodně se mluví o tom, kdo bude příštím šéfem evropské komise. J.-C. Juncker se zdá Londýnu jako politik starého stylu. To ale udělalo čáru přes rozpočet A. Merkelové. Ta nyní údajně navrhuje, aby se šéfkou komise stala současná  ředitelka MMF Ch. Lagardová. Už to údajně navrhla i francouzskému prezidentovi. Ten to ovšem blokuje, neboť Lagardová patří na rozdíl od prezidenta k pravicovým francouzským politikům. A tak se oficiálně mlží a mlží a mlží.

 

Německo roztlačilo českou káru

Koruna je dnes leží u hladiny 27,45 CZK/EUR a stagnuje. Kurz naprosto ignoruje to, že ČSÚ zpřesnil svůj odhad HDP za první kvartál. A zatímco původně tvrdil, že česká ekonomika rostla o 2,0 %, dnes tvrdí, že ekonomika roste o 2,5 %. Tahounem ekonomiky je zejména automobilový průmysl. Ten tlačí export nahoru. Rostou ale i investice a výdaje domácností a vlády. Z většího nadhledu je jasné, že ekonomika prudce ožívá. Německu se podařilo českou ekonomiku roztlačit. Po aktualizaci posledních dat očekáváme letos růst ekonomiky o 2,6 až 2,8 %. Z pohledu ČNB to znamená jen tolik, že protahovat intervenční režim donekonečna nemá smysl. Ožívání ekonomiky mluví spíš pro dřívější konec režimu. I tak jsme ale s koncem intervencí stále v roce 2015. Z pohledu několika měsíců čekáme stále stagnaci koruny i korunových úrokových sazeb.
Na české politické scéně se mezitím řeší, že Brusel doporučil ČR zvýšit věk odchodu do důchodu. Politici hodlají odpovědět, že to politicky není v ČR průchozí. Strčí tak před problémem hlavu do pístu. Bohužel výsledkem bude jen to, že nakonec po letech otálení bude nutno věkovou hranici opravdu posunout, ale nikoliv mírně, jak by to stačilo teď, ale vskutku brutálně.

Autor je hlavní ekonom společnosti Next Finance

Byl pro vás článek přínosný?