Hlavní navigace

O studium MBA je stále větší zájem: od roku 2011 se počet studentů téměř ztrojnásobil

6. 3. 2015

Sdílet

 Autor: CEMI
Typickým studentem MBA je muž ve věku okolo 35 let, vysokoškolák z Prahy. Absolvované studium má podstatný vliv na kariérní postup.

Zvýšený zájem o studim MBA dokládá to průzkum, který provedl institut CEMI. Z průzkumu vyplývá, že typickým studentem MBA za minulý rok je muž okolo 35 let, který má vysokoškolské vzdělání a žije v Praze. O studium mají ale stále větší zájem i ženy, jejichž počet se za poslední roky zvedl téměř o polovinu. Celých 90% absolventů získalo lepší pracovní uplatnění do roka od ukončení studia. Více jak čtvrtina studentů se po absolvování pustila do vlastního podnikání.

 

V roce 2011 byla mezi studenty MBA nejvíce zastoupena kategorie 41 – 50 let, která v posledních letech zaznamenává pokles. Naopak kategorie do 30 let a 31 – 40 let ukazují nárůst počtu studentů. Průzkum dokazuje, že průměrný věk manažerů v České republice stále klesá. Z průzkumu dále vyplývá, že v roce 2011 byly studenty MBA ze 77 % muži a pouhých 23 % tvořily ženy. Za poslední čtyři roky ale počty žen, které se rozhodly studovat MBA, vzrostly téměř o polovinu.

„Velice nás překvapil velký počet slovenských zájemců o studium MBA, který od roku 2011 vzrostl více jak 2,5x. Dalším zajímavým výsledkem je dvojnásobný nárůst studentů ve věku 51 – 60 let. Průzkum tedy ukazuje, že zájem o studium a získávání informací je nejen v mladém věku,“ říká ředitel institutu CEMI Mgr. Štěpán Mika. Z výsledků průzkumu dále vyplývá, že větší zájem o studium mají lidé s dosaženým vysokoškolským vzděláním. Oproti roku 2012 byl zaznamenán 10% nárůst zájmu na rozdíl od lidí se středoškolským vzděláním.

 

Dopady studia MBA na kariéru

 

Celých 90 % absolventů uvádí, že získalo lepší pracovní uplatnění do roka po obdržení titulu. Z toho si 36 % absolventů na žebříčku profesní hierarchie polepšilo ihned po absolvování MBA. Co se týče návratnosti investic do studia MBA, tak okolo 60 % absolventů uvádí, že se jim vložené finanční prostředky vrátily do dvou let po studiu. Celých 40 % z nich uvedlo, že se jim investice vrátila již do roka. Díky průzkumu můžeme říci, že studium MBA dodává znalosti a zkušenosti potřebné pro založení vlastní firmy. Více jak čtvrtina absolventů se po studiu rozhodla začít své vlastní podnikání.

CS24

 

Zdroj: Průzkum institutu CEMI na vzorku 708 respondentů

Byl pro vás článek přínosný?