Hlavní navigace

Očekávaná makrodata z domácí scény budou pravděpodobně mít minimální dopad na korunu

1. 9. 2014

Sdílet

Po prohlášení o ruské invazi na Ukrajinu z minulého týdne budou investoři chtít zhodnotit ekonomické dopady zvýšeného napětí, které se již negativně odrazilo na údajích z Německa.

Obchodování na devizových trzích začalo minulý týden s ohledem na státní svátek ve Velké Británii pomalu. Aktivita obchodníků však rychle nabrala na tempu, když investoři stále analyzovali komentáře ze strany centrálních bankéřů, Yellenové a Draghiho z předchozího týdne. Ti na ekonomickém fóru v americkém Wyomingu indikovali rozdílný výhled měnové politiky obou zemí, což dolaru pomohlo k růstu vůči euru na třináctiměsíční maximum.

 

Rusové jdou...

Prezident ECB Draghi uvedl, že centrální banka pozorně monitoruje klesající inflační očekávání, se kterými hodlá dále bojovat. Načasování tohoto komentáře je významné, neboť za týden proběhne další měnové zasedání ECB. Lepší makrodata z USA a Velké Británie přiblížily datum možného zvýšení úrokových sazeb, zatímco poslední ekonomické ukazatele z eurozóny zvýšily pravděpodobnost, že ECB přistoupí k dalším podpůrným opatřením. I když další směřování měnové politiky je poměrně jasné, její přesné načasování je nejisté i s ohledem na diskuze na adresu fiskální politiky v eurozóně. Francie přišla o svoji vládu a to již druhý rok v řadě poté, co premiér rezignoval, když tamní ministr financí odmítl další úsporná opatření. Kromě měnové a fiskální politiky se na scénu znovu vrátily obavy z geopolitické situace. Navzdory setkání prezidentů Ruska a Ukrajiny ukrajinská vláda uvedla, že Rusko spustilo na Ukrajině vojenskou ofenzívu. To na trhu vedlo ke zvýšení averze vůči riziku a zároveň k růstu tradičních bezpečných měn v podobě švýcarského franku, japonského jenu a amerického dolaru. K jejich růstu došlo navzdory oznámení Číny, která spustila malý balíček ekonomických stimulačních opatření, která by za normálních okolností měla na tyto měny spíše opačný efekt.

 

Koruna se tetelí

Koruna zažila hodně volatelní týden. V první polovině se jí dařilo korigovat ve vztahu k euru předchozí ztráty, když zpevnila na třítýdenní maximum. V závěru týdne však tyto zisky již neudržela a vůči euru i dolaru se znovu vrátila na svá předchozí minima, když se znovu vyostřila geopolitická situace na Ukrajině. Lokální index sentimentu zaznamenal zlepšení, avšak ne do té míry, aby kompenzoval negativní údaje z německé ekonomiky. Bližší analýza ukazatele důvěry v českou ekonomiku kromě jiného naznačila slabý výhled zahraničního obchodu.

 

Hlavní události tohoto týdne

Očekávaná makrodata z domácí scény by mohla být tento týden obchodníky s korunou z důvodu geopolitických událostí přehlížena. Po prohlášení o ruské invazi na Ukrajinu z minulého týdne budou investoři chtít zhodnotit ekonomické dopady zvýšeného napětí, které se již negativně odrazilo na údajích z Německa. Z české ekonomiky bude k dispozici výrobní index PMI, který zřejmě zaznamená po předchozím růstu určitou korekci. K dispozici bude také bilance státního rozpočtu s výsledkem maloobchodních tržeb, ale vzhledem k externím vlivům budou mít tyto údaje jen minimální dopad na další vývoj koruny.

 

CS24

Autor je analytik Western Union Business Solutions Česká republika

 

Byl pro vás článek přínosný?