Hlavní navigace

Opožděné platby negativně ovlivňují zaměstnanost

25. 3. 2015

Sdílet

Situaci je však potřeba řešit opatrně, v ohrožení je přístup k obchodním úvěrům.

Nová globální zpráva ACCA (Asociace certifikovaných účetních) upozorňuje, že odložené a opožděné platby mohou mít velmi vážné dopady na malé podniky – snižují totiž jejich možnosti získávat a přijímat nové zaměstnance. Z výsledků také vyplývá, že u firem s méně než 50 zaměstnanci existuje až dvakrát vyšší pravděpodobnost potíží s opožděnými platbami než u velkých společností.

 

Jak se ve zprávě uvádí, opožděné platby poškozují firmy i ekonomiku jako takovou mnoha způsoby, od zvýšení nákladů přes snížené kapitálové výdaje až po krachování dodavatelů. Jejich dopady jsou navíc obzvlášť drtivé pro dluhem zatížené firmy. Zásadní dopad mají také na počty zaměstnanců a investiční rozhodnutí malých firem.

 

„Malé firmy a malí podnikatelé mají výrazně nižší šanci zvýšit počet zaměstnanců, pokud čelí problémům s opožděnými platbami. Zjistili jsme, že dopad opožděných plateb na malé firmy, které by chtěly expandovat, je ve srovnání s velkými korporacemi podstatně větší, a to až o 54 %,“ říká Kateřina Benešová, ředitelka ACCA pro ČR, SR a Maďarsko.

 

Opožděné platby a nedodržení závazků ze strany zákazníků přitom mohou mít dominový efekt na celý dodavatelský řetězec, přes průmyslová odvětví a hranice až k velkým finančním institucím, kde se v mnoha případech musí angažovat vláda.

Přestože výsledky zprávy ukazují, že zpožděné platby jsou nesmírně škodlivou obchodní praxí, kterou je potřeba rozhodnými kroky napravit, ACCA nabádá, aby se k řešení situace přistupovalo obezřetně. Ukazuje se totiž, že značný podíl obchodování na úrovni business-to-business probíhá tak, že při něm firmy využívají obchodní úvěr, kdy se platba neprovádí v době doručení zboží nebo provedení služeb, ale později, což je oběma smluvními stranami předem odsouhlaseno.

 

„Opožděné platby jsou často chápány jako výhradně negativní jev při obchodování, ale vždy tomu tak nezbytně být nemusí. Mohou být také užitečným nástrojem růstu. Pokud budeme chápat problematiku opožděných plateb takto komplexně, je možné vyvinout vhodné nástroje k řešení negativních dopadů opožděných plateb na firmy,“ doplňuje Charlotte Chung, poradkyně ACCA pro malé a střední podniky.

Byl pro vás článek přínosný?