Hlavní navigace

Optimismus firem je nejvyšší za dva roky, rizikem se stala ekonomika

29. 11. 2021

Sdílet

 Autor: ČSOB
Nálada firem a podnikatelů v Česku se dále zvýšila a jen mírně zaostává za úrovní naměřenou před příchodem pandemie. Ta přestala být pro firmy hlavním rizikem. Je jím nyní vývoj v ekonomice, kterého se obávají tři pětiny dotazovaných, vyplývá z reprezentativního průzkumu ČSOB Index očekávání firem.

„Je patrné, že firmy očekávají ke konci roku zlepšení situace a celkové oživení trhu. Zvýšení poptávky pro čtvrté čtvrtletí předpokládá 41 procent dotazovaných, zatímco před rokem to bylo jen 15 procent. Nárůst investic hlásí 40 procent respondentů, o rok dříve to byla jen pětina. Firmy investují zejména do digitalizace a nejenže nepropouštějí, naopak mají zájem nabírat kvalitní pracovní sílu,“ říká Pavel Prokop, výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB. 

Nálada firem v ČR a na Slovensku

Index očekávání firem vzrostl na 7,8 bodu z jarních –17,9 bodu. Optimismus se zvýšil zejména u menších firem a živnostníků, naproti tomu u středních firem optimismus od prvního pololetí mírně klesl. Na Slovensku se Index očekávání firem posunul na –11 bodů z předchozích –22,1 bodu. „V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom prišlo k zlepšeniu očakávania firiem, čo je pozitívne. Ale index je stále v záporných hodnotách. Podnikatelia tak stále silne vnímajú aj prítomnosť rizík vyplývajúce najmä z narušenia dodávateľských vzťahov. V prípade menších firiem aj volatilného dopytu s pretrvávajúcou hrozbou lockdownov,“ shrnuje Marek Gábriš, hlavní ekonom ČSOB na Slovensku.

Rizika a nástroje

Pro firmy se stala hlavním rizikem ekonomika, což zmiňuje 60 procent z nich. Podle hlavního ekonoma ČSOB Martina Kupky je zesílené vnímání rizik plynoucích z vývoje ekonomiky pochopitelné. „Asi málokdo loni na jaře očekával, že pandemie na tak dlouho, a tak výrazně naruší fungování řady dodavatelsko-odběratelských řetězců, zkomplikuje mezinárodní dopravu zboží, odstartuje prudký nárůst cen energií, výrobní i spotřebitelské inflace a v důsledku toho pak v některých zemích, včetně ČR, i úrokových sazeb,“ poukazuje.

Z dalšího vývoje pandemie má obavy 54 procent dotazovaných. Firmy dále označují za rizika nedostatek kvalitních zaměstnanců (46 procent), změny v legislativě (40 procent) a proměnu v potřebách zákazníků (34 procent). Naproti tomu vývoj nových technologií vnímá jako rizikový faktor jen necelá pětina respondentů.

Části rizik mohou firmy včas předejít pomocí proaktivních kroků. „Doporučujeme firmám, aby s námi diskutovaly svoji situaci a budoucí záměry, kdy můžeme společně využít např. zajišťovacích nástrojů finančních trhů, pojištění majetku či zprostředkovat dotace z evropských či domácích fondů,“ uvádí Pavel Prokop. Vedle toho má Česká republika díky zdrojům z EU na dekarbonizaci nyní mimořádnou příležitost technologicky změnit a posunout dopředu řadu odvětví a zvýšit konkurenceschopnost firem. „I stávající situace v oblasti rostoucích zdrojů energií motivuje firmy aktivně pracovat s tématem udržitelnosti a snížit spotřebu zdrojů i CO2 stopy a tím v konečném důsledku posunout Českou republiku v rámci Evropy správným a konkurenceschopným směrem,“ upozorňuje Pavel Prokop.

cyber23

Index očekávání firem

Jde o unikátní projekt skupiny ČSOB, pomocí kterého lze sledovat vývoj malých a středních firem a podnikatelů na základě mapování jejich poptávky, investic a rozsahu podnikání v ČR i na Slovensku. Základem projektu je průzkum agentury Datank, kterého se účastní přes 400 respondentů z různých oborů po celém Česku. Index očekávání firem může nabývat hodnot v rozmezí +100 až –100 bodů. Plusové pole znamená převažující optimismus, záporná hodnota naopak pesimismus. Poslední dotazování firem skončilo počátkem listopadu.

Kompletní prezentaci IOF najdete zde (ve formátu PDF).

Byl pro vás článek přínosný?