Hlavní navigace

Optimismus v průmyslu zesiluje

2. 9. 2013

Sdílet

 Autor: © bit.it - Fotolia.com
Nákupní manažeři v srpnovém průzkumu podnikatelských podmínek ve zpracovatelském průmyslu poukázali na další zlepšení v sektoru. Celkový ukazatel vzrostl z červencových 52 bodu na 53,9 bodu, čili na nejlepší hodnotu od června 2011. Schodek státního rozpočtu zůstal v srpnu meziročně o poznání nižší.

Současná růstová série trvá již čtyři měsíce v řadě a ukazuje, že se český průmysl zvedá, a to nejenom v poslední době kvůli relativně silné domácí poptávce, ale tentokrát i díky objednávkám ze zahraničí. V Německu se srovnatelnému indexu taktéž dařilo a povzbudivě dopadl i pro nás zprostředkovaně důležitý čínský průmysl. Za první dva měsíce třetího čtvrtletí se český index v průměru pohyboval o více než 5 % nad svou hodnotou z druhého čtvrtletí a v porovnání s minulým rokem je lepší o necelých 9 %. To jsou opravdu velmi pěkné hodnoty.

 

Ekonomický kompas ukazuje na sever

Kromě nových zakázek, které slouží jako hlavní předzvěst budoucího vývoje, dopadly i ostatní dílčí ukazatele povzbudivě. Vzrostla výroba, rozpracovanost zakázek, zásoby vstupů a mírně i zaměstnanost. Naopak ceny materiálu i ceny finálních výrobků lehce poklesly a firmy se zatím logicky bojí, aby nepodkoply nohy zlepšující se poptávce.

Klíčová otázka nyní je, jak se příjemný výsledek hodnocení nákupních manažerů projeví i v ostatních ukazatelích. Srpnový konjukturální průzkum zatím tento optimismus příliš nesdílel a na zpožděná data z průmyslu a zahraničního obchodu si budeme muset ještě počkat. I tak je ale zřejmé, že ekonomický kompas nyní ukazuje spíše na sever než na jih.

 

Hlavním pomocníkem byly opět peníze

Stát pokračuje v dobrém hospodaření, když rozpočet za letošních osm měsíců skončil v srpnu meziročně o více než 30 mld. Kč lépe. Hlavním pomocníkem byly opět peníze z evropského rozpočtu, které samy o sobě vylepšily příjmovou stranu o necelých 33 mld. Kč. Druhým důležitým aktérem je inkaso DPH. Výdajová stránka zůstává v meziročním srovnání v podstatě na loňské úrovni a dosáhla tak hodnoty 739,7 mld. Kč. Celkový letošní schodek tedy zatím činí 36,2 mld. Kč. Samotný srpen ho zvýšil o 8,7 miliard.

 

Autor je makroekonomický analytik GE Money Bank

 

top100