Hlavní navigace

Optimistická tragédie? Důvěra podnikatelů i spotřebitelů roste, ale...

24. 2. 2010

Sdílet

Aktuální komentář k datům Českého statistického úřadu, vydaným 24. února v 9 hodin.

Spokojenost ve službách, skepse ve stavebnictví, nad očekávání optimistické české domácnosti – to jsou hlavní zprávy doplňující informaci, že důvěra podnikatelů i spotřebitelů v budoucí vývoj v únoru 2010 stoupla. 

Český statistický úřad se v konjunkturálních průzkumech táže podnikatelů v odvětvích nejen na výhled pro příští tři a šest měsíců, ale žádá je také o zhodnocení současné situace české ekonomiky. Ta se podle podnikatelů v průmyslu v únoru proti lednu nezměnila. Ve stavebnictví a obchodě ji vidí jako horší a podle optimistů, jimž jsou v úhrnu podle průzkumu především podnikající ve službách, se v únoru stav českého hospodářství oproti lednu zlepšil – téměř polovina podnikatelů v sektoru služeb soudí, že je situace je dobrá. 

Směj se, paňáco...

Optimismus pro příští tři měsíce je patrný již na širší bázi – kromě respondentů ze stavebnictví, kde se důvěra meziměsíčně snížila, očekávají v ostatních sledovaných odvětvích naopak zlepšení stavu české ekonomiky. Ve službách tak odpovědělo 42 % dotázaných, v obchodě 38 % a v průmyslu pětina. Ve stavebnictví očekávalo zlepšení ekonomiky 24 % respondentů, ale současné také 23 %, tj. nejvíce v porovnání s ostatními odvětví, odpovědělo, že se česká ekonomika zhorší. Snižování cen svých produktů a služeb čekají v budoucnu právě podnikatelé ve stavebnictví, kde také předpokládají ve srovnání s ostatními odvětvími v největší míře další propouštění (naopak vyšší zaměstnanost očekává obchod). 

Souhrnný indikátor tak ukazuje ve srovnání se stejným obdobím 2009 výrazný růst důvěry v českou ekonomiku. Radost však poněkud kazí srovnávací základna – právě v únoru a březnu 2009 byly v ČR nálady podnikatelů i spotřebitelů na bodu mrazu. 

Carpe diem

Zejména nynější optimismus spotřebitelů bere dech, když katastrofa státních financí ukazuje na jedinou možnou záchranu v podobě vyšších daní a bolestivých škrtů v nejcitlivějších výdajích. Typický únorový respondent z řad domácností má totiž vyšší důvěru v ekonomiku než v lednu a výrazně lepší náladu než v tutéž dobu loni. Pro příštích dvanáct měsíců očekává, že se česká ekonomika celkově zlepší a mírně se zlepší i jeho finanční situace. Soudí, že o práci nepřijde (nezaměstnanost podle něj už tolik neporoste), odkládat peníze na horší časy nehodlá (úmysl spořit se snížil). Kdo by nechtěl žít s takovým bonvivánem ve společné domácnosti? 

Text informace o výsledcích konjunkturálního průzkumu vydané ČSÚ dnes v 9 hodin lze nalézt na stránkách Českého statistického úřadu.  

Autorka je analytička Českého statistického úřadu