Hlavní navigace

OSVČ odvádějí na zdravotním pojištění více, než čerpají, Středula se mýlil

11. 2. 2015

Sdílet

 Autor: © Tijana - Fotolia.com
Do OSVČ se před týdnem obul šéf odborů Josef Středula, podle něhož samostětně podnikající osoby přečerpávají systém zdravotního pojištění a měly by do něj odvádět více. Své prohlášení Středula ještě okořenil bonmotem, že by OSVČ měly dostávat jen třetinovou sádru. Statistiky ale ukazují, že by mohli spíše dostat sádry dvě.

Bohužel však Středulova prohlášení o přečerpávání systému zdravotního pojištění ze strany OSVČ nejsou pravdivá. Jak ukazují statistiky zdravotních pojišťoven, které publikoval server Podnikatel.cz, odvádí OSVČ do systému zdravotního pojištění více, než za ně zdravotní pojišťovny zaplatí na zdravotních nákladech.

 

Situaci nejlépe ilustrují data největší české tuzemské zdravotní pojišťovny VZP, která má více než 6 milionů klientů. Tato pojišťovna v roce 2013 evidovala přibližně 300 tisíc pojištěnců, kteří byli pouze OSVČ; tito pojištěnci zaplatili na pojistném 6,5 miliardy korun a za péči o ně VZP uhradila 3 miliardy korun. Spotřebovali tedy zhruba polovinu zaplaceného pojistného. „Průměrná platba pojistného byla přes 22 tisíc Kč a průměrné náklady přes 10 tisíc Kč,“ upřesnil čísla Oldřich Tichý, mluvčí VZP. Ve světle těchto čísel by možná OSVČ mohli chtít sádry dvě - i na tu zdravou končetinu.

 

Podobnými čísly dispojuje i další velká pojišťovna OZP. Statistiky OZP ukazují, že OSVČ zaplatí na pojistném více, než pojišťovny stojí na zdravotních nákladech. Za rok 2014 evidovala OZP 41.902 OSVČ, které na pojistném zaplatily přes 666 milionů korun. Výdaje na tyto OSVČ ale činily jen 462 milionů korun.

 

Získané statistiky se navíc týkají těch OSVČ, kteří si vydělávají pouze jako OSVČ. Ve statistikách tedy nejsou započítány OSVČ, které mají souběh se zaměstnáním nebo za ně případně pojistné platil také stát (studenti, důchodci). Tyto OSVČ totiž mají dvojí odvody, jedny jako OSVČ a druhé od zaměstnavatele či státu, ale pouze jedny zdravotní náklady.

 

„Odboráři by si příště měli ověřit fakta, než vypustí výroky o přečerpávání a třetinových sádrách. Systém zdravotního pojištění je navíc koncipován jako solidární, takže existují skupiny, které jsou čistými plátci (více platí, než dostávají) a skupiny, které jsou čistými příjemci. OSVČ však mezi čisté příjemce rozhodně nepatří,“ uzavřel Daniel Morávek ze serveru Podnikatel.cz.

 

Zdá se, že zdroj potíží v hospodaření zdravotních pojišťoven bude třeba hledat jinde.

ICTZ23

 

Zdroj: podnikatel.cz