Hlavní navigace

Oživení tuzemské ekonomiky nastane v roce 2013, porosteme pak rychleji než EMU

10. 10. 2012

Sdílet

 Autor: © Minerva Studio - Fotolia.com
Na otázku redakce CFO worldu, zda se při negativním hodnocení chabého spotřebitelského apetitu v ČR zohledňuje možnost, že v příhraničních oblastech nakupují lidé za hranicemi v Německu, Rakousku nebo Polsku, kde jsou potraviny i jiné zboží levnější a kvalitnější, a tím klesají tržby, odpověděl Luděk Niedermayer, že pro tuto domněnku nic nesvědčí, protože zhruba v té míře, v jaké klesají příslušné nákupy, rostou úspory obyvatelstva.

V roce 2012 česká ekonomika zaznamená pokles o 0,95 %. Očekávané tempo oživení pro rok 2013 bude mírnější než původní očekávaní (+0,45 %). Uvedli to analytici osmi tuzemských bank v aktualizované ekonomické prognóze České bankovní asociace (ČBA) představené na dnešním setkání s médii. „K nejistotě plynoucí z dluhové krize v Evropě se u nás přidává nejistota ohledně nastavení klíčových ekonomických politik jako jsou daně nebo důchodová reforma. Takové klima samozřejmě není vhodné pro razantnější ekonomické oživení,” řekl Luděk Niedermayer, předseda vědeckého grémia ČBA. 

 

Plačtivý spotřební sentiment domácností

Roli v oblasti spotřeby sehrává i zvýšení sazby DPH v letošním roce. Za celkově špatnými výsledky ekonomiky, které jsou viditelně horší než data okolních zemí, zřejmě stojí mix faktorů. Struktura probíhající fiskální konsolidace a velmi nestabilní očekávání dalšího vývoje jsou pravděpodobně těmi klíčovými. ČBA prognózuje míru nezaměstnanosti na 8,6 %, nicméně přetrvává reálná možnost zhoršení tohoto parametru. To může ovlivnit řadu dalších ekonomických veličin, zejména spotřebu domácností. Soukromá spotřeba klesne v letošním roce o 2,35 %. 

Na otázku redakce CFO worldu, zda se při negativním hodnocení chabého spotřebitelského apetitu v ČR zohledňuje možnost, že v příhraničních oblastech nakupují lidé za hranicemi v Německu, Rakousku nebo Polsku, kde jsou potraviny i jiné zboží levnější a kvalitnější, a tím klesají tržby, odpověděl Luděk Niedermayer, že pro tuto domněnku nic nesvědčí, protože zhruba v té míře, v jaké klesají příslušné nákupy, rostou úspory obyvatelstva.

 

Mírné zlepšení je patrné u bankovních úvěrů, které za rok 2012 porostou o 3,6 % 

Navzdory poklesu ekonomiky bankovní sektor letos udrží kladný růst úvěrů. Česká bankovní asociace odhaduje jejich růst na +3,6 %. Mírně se zlepšuje výhled pro úvěry podnikům (3,5 % proti 3,3 % v minulé prognóze). Růst vkladů bude viditelně rychlejší (+4,8 %), než bylo očekáváno v létě.

 

 

2012

   2013

Růst reálného HDP (%)

-0,95

   0,45

Míra registrované nezaměstnanosti (MPSV): průměr (%)

8,6

   8,8

Míra inflace: CPI (%) průměr

3,4

   2,6

Vládní deficit (% HDP)

-3,15

   -3,2

Vládní dluh (% HDP)

44

   45,6

Růst soukromé spotřeby (%) reálně

-2,35

   0,25

Růst vládní spotřeby (%) reálně

-0,7

   -0,05

Růst investic (%) reálně

-0,1

   0,85

Růst reálného HDP v eurozóně (%)

-0,5

   0,1

Směnný kurz CZK/EUR: průměr

25,05

   24,48

Cena ropy (USD za barel): BRENT průměr

112

   109,8

Základní sazba ČNB 2T REPO (%): průměr

0,55

   0,25

Základní sazba ECB (%): průměr

0,85

   0,5

3M-PRIBOR (%): průměr

1,00

   0,73

Růst bankovních úvěrů soukromému sektoru celkem (%)

3,6

   2,6

Růst bankovních úvěrů obyvatelstvu (%)

3,3

   3,1

Růst bankovních úvěrů (nefinančním) podnikům (%)

3,5

   1,8

Růst bankovních vkladů soukromého sektoru1 celkem (%)

4,8

   3,7

 

Prognóza pro rok 2013 

V roce 2013 by podle ČBA růst reálného HDP mohl dosáhnout kladný, ale slabší růst (+0,45 %). Růst v Evropské měnové unii (EMU) je předpokládán na 0,1 %. Česká republika by tedy měla růst rychleji než EMU. Zejména vnější vývoj je však zatížen značnou nejistotou související s dalším vývojem dluhové krize EU a s nejistotou ohledně postupu tamější fiskální konsolidace. 

Výhled předjímá i nadále oživení v oblasti investic (+0,85 %), ale výrazně slabší než v minulé prognóze (2 %). Bez větší změny je prognóza veřejné spotřeby (-0,05 %). Spotřeba domácností poroste proti minulému výhledu polovičním tempem (+0,25 %). Slabší vývoj ekonomiky se promítne do zvýšení nezaměstnanosti proti roku 2012 (na 8,8 %), které je stejné jako v minulém výhledu. Předjímá však poměrně příznivý vývoj v roce letošním. Bankovní úvěry porostou v roce 2013 o 2,6 % s tím, že rychleji porostou úvěry domácnostem (3,1 %).

 

O prognóze ČBA 

Tato prognóza vznikla na základě příspěvků analytiků 8 členských bank ČBA, kterými jsou: Vojtěch Benda (ING), Michal Brožka (Raiffeisenbank), Petr Dufek (ČSOB), Petr Gapko (GE Money bank), Martin Lobotka (Česká spořitelna), Pavel Sobíšek (UniCredit Bank), Jaromír Šindel (CITI), Jan Vejmělek (Komerční banka). Za ČBA se na tvorbě prognózy podílí Luděk Niedermayer a Jiří Bušek.

Cloud23