Hlavní navigace

Pavel Kupka, CEO spol. Golden Gate CZ: papírové peníze skončí, vrací se zlato a stříbro

15. 12. 2011

Sdílet

„Zlato zatím kupodivu skoro nikdo nemá. Až bude zlato vlastnit 10 % populace a budou jej mít fondy ve svém portfoliu zastoupeno z 10 až 15 %, tak potom dojde k extrémnímu přesunu kapitálu do zlata a vytvoří se na něm bublina, do té doby ale lze na zlatu velmi vydělat,“ říká v rozhovoru Pavel Kupka, generální ředitel společnosti Golden Gate CZ.

Jak vidíte budoucnost nekrytých peněz? 

Od opuštění Bretonwoodského systému dochází ke znehodnocování papírových měn masivní inflací. Euro od svého vzniku ztratilo více než 50 procent své hodnoty. Česká koruna ztratila za dvacet let 87 % své kupní síly. A takto bychom mohli pokračovat výčtem mnoha světových měn. Jsou to pouze „papírky“, kterým prozatím věříme a jsme ochotni je akceptovat jako platidlo. Budoucnost ničím nekrytých peněz není zrovna růžová. Jsou velmi pravděpodobně odsouzeny k naprostému znehodnocení vytvářením dalších a dalších peněz. Někteří odborníci nevylučují, že závody ve znehodnocování jednotlivých měn vyústí až v hyperinflaci. Bezcenné tištěné bankovky nebude nikdo chtít, protože přestanou být akceptovány jako prostředek směny. Tento experiment – peníze postavené pouze na důvěře a centrální bance jakožto garantovi „vzácnosti“ peněz – tu již v minulosti mnohokrát byl a vždy skončil stejně, tj. návratem ke komoditním penězům.

 

Pavel Kupka Souvisí cena zlata s rostoucím zadlužením jednotlivých států? 

Rostoucí zadlužování jednotlivých států, (mnozí ekonomové dokonce tvrdí, že dnešní dluhy jsou už natolik velké, že jsou nezaplatitelné), souvisí s naším měnovým systémem a penězi. Narůstající zadlužení způsobuje nedůvěru v papírové, ničím nekryté peníze a návrat ke skutečným penězům, tedy ke zlatu a stříbru. Jak se lidé a firmy postupně odklánějí od papírových peněz ke zlatu a stříbru, dochází k růstu jejich ceny. Dalším faktorem je, že zadlužení se řeší tiskem nových peněz a tím enormně narůstá množství peněz v ekonomice a to způsobuje tlak na růst ceny komodit.

 

Co mohou lidé udělat, aby ochránili své úspory, přijde-li hyperinflace? 

Kupovat něco hodnotného, něco, co má hodnotu samo o sobě. Nejlepší volbou jsou komodity, zejména ropa a drahé kovy. Drahé kovy mají obrovskou výhodu v mnoha ohledech, ve srovnání s ropou zejména v uskladnění. Další možností jsou samozřejmě nemovitosti či umělecké předměty, diamanty. Podstatné je nemít veškerý majetek v papírových aktivech.

 

Proč právě zlato a stříbro? 

Zlato a stříbro jsou kovy, které po většinu lidské existence sloužily jako monetární kovy, tedy měnové. Sloužily jako platidlo. Zejména zlato slouží jako velmi dobrý uchovatel hodnoty. Peníze, které si odložíme do zlata, dlouhodobě neztrácejí hodnotu. Za jednu unci zlata (31,1 g) jste si například koupili ve starém Římě brnění či kvalitní oděv. Před sto lety jste se za jednu unci zlata luxusně oblékli. A i dnes, když se chce muž luxusně obléci, mu na to opět postačí přibližně jedna unce zlata.

 

Není na zlatě bublina? 

Bublina vypadá zcela jinak a na zlatě rozhodně a zdaleka není. Podstatný pro vytvoření bubliny je masivní přesun kapitálu do aktiva, na kterém se bublina tvoří. A uvažujte se mnou. Pokud velké fondy vlastní cca 1 % zlata, pokud běžní drobní investoři vlastní cca 1,5 % zlata a pokud extrémně narůstá měnová zásoba, došlo již k významnému přesunu kapitálu do zlata? Vždyť zlato nikdo nemá. Až bude zlato vlastnit 10 % populace a budou jej mít fondy ve svém portfoliu zastoupeno z 10 až 15 %, tak potom dojde k extrémnímu přesunu kapitálu do zlata a vytvoří se na něm bublina. Do budoucna očekávám tento přesun kapitálu. Musí k němu totiž dojít a to díky tomu, jak trhy ztratí důvěru v papírovou měnu. Potom zlato vystřelí nahoru a nakonec se na něm vytvoří bublina. K té ale máme hodně daleko.

 

Co ovlivňuje cenu zlata a stříbra? 

Cenu zlata ovlivňuje nabídka a poptávka. Určitý vliv mají náklady na těžbu, které se každý rok významně zvyšují. Za posledních pět let o cca 90 procent.

Cenu stříbra ovlivňuje nejen poptávka od investorů, ale zejména spotřeba v průmyslu. Dlouhodobě je stříbra extrémní nedostatek. Je jej velmi málo a průmysl jej spotřebovává více, než se jej stačí vytěžit. Proto musí dlouhodobě růst. Na druhou stranu, pokud se dostaví "druhé dno" finanční krize, a já očekávám, že ano, může stříbro krátkodobě zlevnit. Nicméně půjde o krátkodobou záležitost. Z dlouhodobého hlediska musí stříbro zhodnocovat. Dnes je ho ve fyzické formě dostupného osmkrát méně než zlata, ale je asi 55x levnější než zlato. Stříbro si troufám označit za investici této dekády a rozhodně ho doporučuji nakupovat.

 

Popište prosím vývoj ceny zlata. Proč dlouhodobě roste? 

Cena zlata bude růst, dokud zlato plně nezúčtuje s extrémní měnovou zásobou, kterou vlády, centrální a komerční banky vytvořily. Obávám se, že toto zúčtování bude spojeno s hyperinflací. Může to trvat dva, tři nebo pět let. Delší horizont mi přijde nepravděpodobný. Tou dobou však nechci vlastnit žádné papírové peníze a nepřeji to ani svým klientům. Teprve v závěru začne zlato zhodnocovat. Nyní pouze svým růstem ceny říká "Jsem tu, zajímejte se o mě, dokud si mě můžete koupit za dobrou cenu. Přijde doba, kdy si mě lidé budou chtít koupit, a já nebudu!"

 

Jak nejlépe investovat do zlata? 

Investice do zlata a stříbra není jenom o tom, že mám peníze a chci koupit. Je třeba položit si otázky: Proč chci investovat? Co tím sleduji? Na jak dlouho? Mám stabilní příjem? Budu mít nějakou další finanční rezervu? Podle toho se určí vhodná skladba slitků, poměr zlata a stříbra. Nejlepší je však kontaktovat kvalitní poradenskou společnost, která pomůže poskládat optimální investiční portfolio.

 

Od které částky má smysl do zlata investovat? 

Zlato je úžasné v tom, že na rozdíl od diamantů má i malý kousek zlata stejnou hodnotu, jako velký kus zlata. Tedy co se týče ceny za gram. Potíž je v tom, že malé slitky jsou dražší kvůli výrobním a dalším nákladům. Nicméně za 35 tisíc korun si již téměř koupíte unci zlata a tam je cena opravdu zajímavá. Pro lidi, kteří nemají velké množství volných finančních prostředků, ale mají možnost si měsíčně odkládat rozumnou částku, přišla naše společnost se spořícími programy, kdy můžete na splátky nakupovat zlato či stříbro ve velkých slitcích. V případě zlata například v uncích či 50 g a u stříbra například ve slitcích o váze 500 g či 1 kg. Tyto programy tedy umožňují nakupovat zlato ve velkých slitcích i za malé částky.

 

Vnímáte investici do zlata jen jako prostředek zachování hodnoty, nebo v ní vidíte i možnost zisku? 

Hlavní důvod pro dlouhodobou investici není touha po rychlém zbohatnutí, ale ochrana peněz před znehodnocováním inflací a před případnou ztrátou v případě krachu měn, ekonomik a států. Navíc, jenom v určité fázi ekonomického cyklu zlato zhodnocuje vysoce nadinflačně a potom své majitele odměňuje bonusem v podobě zisku. Nyní se v této fázi cyklu nacházíme a doporučuji toho náležitě využít. Pokud dojde ke kolapsu světové ekonomiky a papírových měn, potom bude držení zlata strategické a zlato v tomto období sehraje významnou roli v přerozdělování bohatství. Ale to je spíše bonus, něco navíc. Podstatou je ochrana před inflací.

 

Kam až se může cena zlata vyšplhat? 

Cena zlata může vzrůst ještě velmi dramaticky. Zejména pokud trhy a investoři ztratí důvěru v dolar. Potom se můžeme dostat i přes 10 tisíc dolarů za unci. Strop ceny zlata je dán peněžní zásobou v oběhu. Pokud bychom se podívali na dnešní peněžní zásobu, cenu zlata a jeho fyzické množství, pak strop ceny zlata vidím někde okolo 20 tisíc dolarů za unci. Toto číslo může někomu připadat jako z pohádky, ale je opodstatněné a odpovídá tomu, co se s penězi stalo. Podotýkám, již by se nemělo dále zvyšovat množství peněz. Pokud budou vlády dále tisknout peníze, tak i cena 20 tisíc dolarů bude extrémně nízká.

 

CS24

Ilustrační foto: © Tomislav Forgo - Fotolia.com

 

Byl pro vás článek přínosný?